Hlavní navigace

Pozadí obchodů na frankfurtské burze

21. 12. 2005
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Frankfurtská burza patří k největším burzám světa a zároveň nejúspějšnějším německým firmám. Finančnímu světu poskytuje řadu investičních příležitostí, akciemi počínaje a deriváty konče. Co ale stojí v pozadí obchodů, které denně mohou provádět i čeští investoři?

Skutečnost, že Pražská burza cenných papírů byla v prvním pololetí druhá nejrychleji rostoucí burza v EU 25, je více než potěšující. Úspěchy zaznamenaly i další evropské burzovní domy. Mezi ně patřil bezesporu i ten frankfurtský. Německý burzovní index DAX dosáhl na své dlouhodobé maximum, když pokořil hranici 5300 bodů. Index DAX je založen na vývoji kurzů v obchodní platformě Xetra®, vytvořené v rámci skupiny Deutsche Börse (DB).

Úspěchy DB nepředstavuje pouze obchodní platforma Xetra®, index DAX či Eurex, ale i ostatní pole působnosti skupiny DB. Mezi ně patří clearingový systém, analytická pracoviště či vývoj nových obchodních platforem pro ostatní světové akciové trhy. Struktura skupiny je ve skutečnosti ještě rozsáhlejší. Sama DB za své stěžejní působiště považuje Clearstream International S. A., Eurex Zürich AG, Deutsche Börse Systems AG a Deutsche Börse IT-Holding GmbH.

Struktura DB

Pramen: DB AG

Akciový trh

Parket

Akciový trh DB zahrnuje elektronický obchodní systém Xetra a rovněž i původní obchod na parketu Frankfurtské burzy cenných papírů. Xetra si v posledních letech získala naprostou dominanci a vytlačila obchod na parketu do úplného pozadí. Jeho podíl na objemu obchodů se pohybuje v současnosti pouze kolem 2 %.

Parket samotný se nachází stále v centru Frankfurtu, v historické budově burzy. Kořeny burzy sahají až do 9. století, kdy císař Ludvík propůjčil Frankfurtu přednostní právo na pořádání podzimních trhů. Postupně se z těchto trhů vyvinuly významné celoevropské zbožové a peněžní trhy. V šestnáctém století již Frankfurt patřil k nejvýznamnějším městům bankovních obchodů a v roce 1820 se ve Frankfurtu poprvé obchodovalo s akciemi, přičemž šlo o akcie Rakouské národní banky.

FWB

Rok 1997 znamenal v historii burzy rovněž významný zlom. Byl otevřen obchodní systém Xetra, který od základů přeměnil způsob obchodování s cennými papíry na DB, neboť jej plně elektronizoval. Umožnil tím zájemcům o obchody na burze zapojit se prostřednictvím internetu z jakéhokoliv místa na zemi.

Technologické centrum systému Xetra nesídlí v centru Frankfurtu, nýbrž na jeho okraji, a to v přísně střeženém komplexu supermoderních budov. Dovnitř proniknou jen povolané osoby. Návštěvníci musejí projít systémem bezpečnostních opatření a v budově burzy se mohou pohybovat jen s návštěvnickou průkazkou, která se po opuštění areálu sama zbarví dočervena a objeví se na ní nápis „VOID“.

Veškerá data, která se na burzovní obchody váží, ukládá burza do externích datových skladů umístěných na 4 utajených místech v Evropě. Burzovní skupina jako celek zaměstnává v současné době přes tři tisíce lidí, avšak samotná Xetra má pouze kolem 170 zaměstnanců. Burza ve Frankfurtu je největší burzou mezi osmi německými burzami a zaujímá spolu s NYSE, Nasdaqem, LSE a Euronextem vedoucí postavení v rámci světového obchodu s cennými papíry.

Ostatní obchodní úspěchy DB

Dalším úspěšným podnikem DB je Eurex, který je DB ovládaný z jedné poloviny. Eurex je největším organizátorem obchodů a realizování futures a opcí na světě. Elektronizováním trhu s deriváty umožňuje všem zájemcům odkudkoliv na světě zapojit se do dění na trhu. Tržby Eurexu stouply ve třetím čtvrtletí tohoto roku o 28 % a dosáhly 124,2 milionů euro, přičemž tržby celé skupiny DB zaznamenaly ve stejném období růst o 20 % na 417,8 milionů euro.

Clearstream je rovněž službou nabízenou skupinou DB. Umožňuje samotnou realizaci obchodů s cennými papíry a jejich následné spravování. Ve třetím čtvrtletí činily tržby z těchto komisních obchodů 161,6 milionů euro, což představuje růst o 13 % proti stejnému období v loňském roce. Clearstream má své sídlo v Lucembursku.

Deutsche Börse IT a DB Systems vyvíjí a provozuje obchodní systémy a zaštiťuje celosvětovou síť účastníků DB. Tržby DB IT se ve třetím čtvrtletí zvýšily na 32,8 milionů euro, když získal zakázky například od European Energy Exchange.

FIN21

Události na DB v letošním roce

Asi nejsledovanějším děním bylo v letošním roce opakované úsilí DB o převzetí londýnské burzy (London Stock Exchange – LSE), které v konečném výsledku stálo v květnu hlavu šéfa DB Wernera Seiferta. Ten byl nahrazen Švýcarem Retem Francionim, který do té doby působil jako předseda burzy cenných papírů v Curychu. Seifertovi se přitom během uplynulých 12 let podařilo vybudovat z DB vysoce rentabilní a úspěšnou společnost, jejíž výsledek před zdaněním, úroky a odpisy (EBITA) dosáhl ve třetím čtvrtletí letošního roku 179,9 mil. euro, což představuje nárůst o 42 % oproti stejnému období vloni.

Plánovaným spojením LSE a DB by přitom vznikla největší burza na světě. Tomu zabránili zejména britští a američtí akcionáři, kteří se obávali propadu hodnoty akcií na DB. Proti nim se naopak postavili němečtí akcionáři a šéfové velkých průmyslových podniků. Jedním z nejhlasitějších odpůrců spojení byl člen známé bankéřské rodiny Nathaniel Rothschild, který dokonce hodlal prosadit na post šéfa dozorčí rady DB svého otce, knížete Jacoba Rothschilda. Pokusy o převzetí LSE ze strany DB a ostatních burz tím ale pravděpodobně neskončily.

Anketa

Investujete na frankfurtské burze?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).