Hlavní navigace

Požádá Španělsko o finanční pomoc?

29. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Statistický úřad ve Španělsku zveřejnil zpřesněné údaje o vývoji tamější ekonomiky. Žádné příjemné čtení to rozhodně nebylo

Španělsko propadlo hlouběji do recese, jelikož vykázalo pokles o 0,4 % q/q, respektive 1,3 % y/y. Detailnější struktura odhalila, že s výjimkou čistých exportů do dynamiky hrubého domácího produktu přispěly všechny složky negativně (spotřeba domácností a vlády, investice, zásoby).

Španělskou ekonomiku sráží na kolena hned několik faktorů: (1) několikaletá fiskální opatření na snížení hlubokého deficitu veřejných financí z úrovní přes 11 % HDP v roce 2009, (2) omezování velikosti přebujelého stavebního sektoru projevující se v propouštění zaměstnanců, (3) klesající ceny nemovitostí a (4) tzv. credit crunch, neboli zastavení úvěrování ekonomiky, když se bankovní sektor snaží znovu postavit na zdravější základy. To vše je důvodem hluboké hospodářské recese.

Nejistota spojená s budoucím vývojem veřejných financí, bankovního sektoru a celé ekonomiky vyhnala v druhé polovině července výnosy 10letého španělského dluhopisu nad 7,50 %. Během posledního prázdninového týdne se nachází zhruba o 120 bb níže, ale i tak jsou to úrovně, které nejsou z pohledu financování státního dluhu dlouhodobě udržitelné. K tomu, aby došlo ke zlevnění jeho nákladů, je zapotřebí nenechat trhy v nejistotě a začít situaci řešit. Jedná se především o finanční pomoc bankovnímu sektoru či celé španělské ekonomice. EU již zemi přislíbila 100 mld. EUR, ale zdá se, že španělští politici zatím s oficiální žádostí otálejí.

Účto_tip_změny21

Rozhodnutí může do jisté míry záviset na dvou klíčových událostech, kterých se dočkáme v průběhu první poloviny září. (1) Zasedání ECB (6. září) by mělo přinést konkrétní rozhodnutí o nákupu státních dluhopisů postižených zemí a (2) německý ústavní soud bude 12. září rozhodovat o ústavnosti zapojení Německa do Evropského stabilizačního mechanismu. „Ideálním“ stavem by bylo, aby mohl evropský záchranný fond (EFSF/ESM) dluhopisy postižených zemí nakupovat na primárním trhu a ECB by pak tyto cenné papíry rovněž skupovala na sekundárním trhu.

Vláda by pak mohla v polovině září rozhodnout o finanční pomoci. Agentura Standard&Poor’s uvedla, že pokud Španělsko požádá o celkovou finanční pomoc, a ne jen pro svůj bankovní sektor, neovlivnilo by to jeho rating. Nové prostředky by mohly zvýšit úspěšnost zaváděných fiskálních opatření, a tím pomoci k poklesu nynějších enormně vysokých výnosů státních dluhopisů.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).