Hlavní navigace

Povolební probuzení na Pražské burze

29. 10. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dnešní den se obchodování na světových indexech nese v celkem poklidném duchu. Optimismus posiluje i probíhající výsledková sezóna. Pražská burza se probudila a PX roste.

Dnešní den se obchodování na světových indexech nese v celkem poklidném duchu. Optimismus na trzích posiluje i probíhající výsledková sezóna. Již reportovalo 256 firem a u 71 % případů firmy překonaly odhady na zisku a v 54 % na tržbách. Tento trend by mohly změnit zítřejší výstupy z dvoudenního zasedání Fedu, které začalo dnes. Je možné, že se dočkáme upřesnění informací ohledně ukončování QE3.

Americké trhy dnes přidávají takřka 0,2 %.  Americký index S&P 500 se okolo 16 hod. obchoduje na hodnotě 1.765 bodů (+0,3 %), index Dow Jones se pohybuje na 15.606 bodech (+0,3 %). Trhy tedy dále pokračují v posilování. Včera po trhu reportoval výsledky za 3Q Apple. Výsledky byly díky hrubým maržím a prodejům v Japonsku mírně horší, v aftermarketu akcie klesala až o 5 %, ale nakonec zavřela na nule a dnes upisuje pouze 0,5 %.

Index DAX se po otevření v záporných číslech během dne dostal do čísel kladných a během odpoledne se snažil atakovat psychologickou hranici 9.000 bodů. V 16 hod. se jeho hladina pohybuje okolo 8.990 bodů (+0,1 %). Největšími tahouny je dnes Infineon (+1,8 %), CBK (1,3 %) a MunichRe (1,1 %). Naopak nejvíce oslabuje Deutsche Boerse (-2 %) po zveřejnění zprávy, že jim hrozí pokuta 169 mil. USD za porušení sankcí proti Íránu v roce 2008. Dnes před trhem reportovala své výsledky za 3Q letošního roku Deutsche Bank a Linde. U obou dopadly výsledky hůře, aktuální odraz na trhu: Deutche Bank (+0,3 %), Linde (-0,5 %).

Účto_tip_změny21

Komodity jsou dnes bez výraznějších pohybů. Ropa WTI odepisuje cca 0,3 %. Z drahých kovů upisuje jen zlato cca 0,2 %, oproti tomu stříbro, platina a palladium mírně přidávají max do 0,3 %.

Pražská burza se dnes po prodlouženém volebním víkendu probudila a její index PX roste o cca 2,6 % na 1.016 bodů. Důvodem je především omezení rizika navýšení daně z příjmů pro energetiky, banky a telekomunikace. Při současné povolební konstelaci je pravděpodobnost prosazení takových daní velmi nízká. Nejvíce dnes přidává ČEZ (+6 %), Komerční banka (+4,5 %) a Telefonika CR (+2,5 %), naopak nejvíce odepisují akcie CETV (-3,1 %).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).