Hlavní navigace

Potvrzeno: ekonomika eurozóny rostla velmi svižným tempem

13. 5. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Zpřesněný bleskový odhad výkonu HDP eurozóny pro letošní první čtvrtletí potvrzuje, že ekonomika eurozóny rostla velmi svižným tempem.

Zpřesněný odhad hlásí pro první tři měsíce letošního roku mezičtvrtletní růst HDP eurozóny tempem 0,5 %, což je nejsilnější tempo růstu od loňského prvního čtvrtletí (předběžný bleskový odhad z dílny Eurostatu reportoval růst HDP dokonce na úrovni 0,6 %).

V rámci zveřejněných národních údajů je pak mezičtvrtletní růst HDP patrný napříč eurozónou: jediné dvě výjimky představují zatím Řecko a Lotyšsko, jejichž ekonomiky vykázaly na počátku letošního roku mírný pokles výkonu.

Eurozónu jako celek táhne silný růst HDP v Německu a Španělku, nadprůměrně dobře si vedl ale také náš jižní soused, neboť rakouská ekonomika si připsala mezičtvrtletní nárůst 0,6 %. Excelentní růst pak dle metodiky Eurostatu hlásí Slovensko: mezičtvrtletní růst HDP 1,7 % znamená z dosud dostupných výsledků pro letošní první čtvrtletí nejsilnější růst nejen v rámci eurozóny, ale i napříč celou Evropskou unií.

Na straně výdajů lze v případě ekonomiky eurozóny jako celku předpokládat pozitivní vliv spotřeby, zejména v případě domácností, jež profitují ze zlepšující se situace na trhu práce a absence inflačních tlaků. Mírné počasí mělo v prvním čtvrtletí také pozitivní dopad na aktivitu napříč řadou oborů, například na stavebnictví, což se zřejmě pozitivně projevilo na růstu investičních výdajů.

skoleni_27_5

Eurozóna měla do letošního roku velmi silný vstup, vyjádřeno například výkonem průmyslové výroby v měsíci lednu. V dalších měsících se ale tak silné výsledky nezopakovaly, průmysl například vykázal meziměsíční pokles výroby jak v únoru, tak v březnu. Mezičtvrtletní růst HDP eurozóny na úrovni 0,5 % se proto ve druhém čtvrtletí s velkou pravděpodobností opakovat nebude.

Mezinárodní měnový fond ve své nedávno zveřejněné prognóze odhaduje pro letošní rok zpomalení růstu HDP eurozóny na 1,5 % poté, co v roce 2015 růst dosáhl 1,6 %. Osobně vnímám pro letošní rok jako celek riziko spíše ve směru ještě slabšího růstu, tedy růst HDP eurozóny mírně pod úrovní 1,5 %, jakkoliv je výkon HDP za první čtvrtletí příjemným překvapením.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).