Hlavní navigace

Potvrzeno a sečteno - ekonomika stále v recesi, zlepšení snad za rok

7. 12. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Statistické výsledky dnes potvrdily známý fakt, že ekonomika je stále v recesi

Podle upřesněných hodnot ekonomika meziročně klesla o 1,3 %, což je o něco lepší výsledek v porovnání s prvními odhady. Ty mluvily o poklesu o 1,5 %. Mezičtvrtletní výsledek ekonomiky zůstal beze změny, tedy –0,3 %. Fakt, že ekonomika zůstává v recesi a naděje na zlepšení nepřichází, nedává příliš optimismu do žil. Hlavním zdrojem byl opět zahraniční obchod, naopak spotřeba domácností stáhla ekonomiku dolů.

Ještě v minulém čtvrtletí přicházely pozitivní čísla z průmyslu, který byl jedním z klíčových zdrojů kladných příspěvků. Tentokrát ale klesl o 2,5 % ve zdrojích HDP v důsledku obtížné situace hlavně na zahraničních trzích. Pro průmysl je to těžká zkouška, kterou bude velmi obtížné zvládnout. Nedařilo se hlavně těžebnímu průmyslu, který si v září připsal velmi výrazné poklesy.

Na straně zdrojů HDP stále velmi negativně přispívá i stavební produkce, která trápí celý obor dlouhodobě. Poptávka po stavbách infrastruktury, jako jsou silnice a dálnice, je malá. A totéž platí i u bytové výstavby. V Česku je řada dokončených, ale neprodaných bytů, po kterých není velká poptávka, a proto se stavební firmy do nových projektů nehrnou. Podobná situace platí i v zemědělství, které se ale musí vyrovnávat s vysokou srovnávací základnou loňska. Přestože se mluví o neúrodě, je to způsobeno hlavně tím, že loňský rok byl abnormálně dobrý, a proto jsou letošní standardní výsledky v meziročním srovnání horší.

skoleni_8_6

Průmyslová výroba je úzce spojená se zahraničním obchodem. Pokles průmyslové produkce se zatím nijak neprojevil na zahraničním obchodu, který udržuje své tempo a pomohl tak k lepšímu výsledku, než byly první odhady. Vývoz rostl ve třetím čtvrtletí o 4,7 % a dovoz o 1,6 %. Na export se ekonomika v posledních letech spoléhá jako na jistotu, která ji udrží v kladných číslech. S postupujícími problémy v Evropě není jisté, že bude schopný přinášet další kladná čísla v následujících čtvrtletích.

Ekonomiku stahují dolů hlavně výdaje na konečnou spotřebu, a to hlavně u spotřebitelů. Konečná spotřeba domácností klesla o 2,4 %, což je jasně vidět i na maloobchodních tržbách. Spotřebitelé vnímají svou současnou situaci už více než rok velmi negativně a to se odráží i na jejich ekonomickém chování. Reagují tak na vládní rétoriku šetření, která jako jeden ze zdrojů HDP udržela své výdaje stejné jako v minulém roce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).