Hlavní navigace

Postup v dohodě o fiskálním útesu podpořil sentiment

19. 12. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Kurz USD/EUR během včerejšího a dnešního asijského obchodování vystoupal na své 7,5měsíční maximum 1,325.

Zprávy a události

Maďarská centrální banka snížila dle očekávání hlavní úrokovou sazbu o 25 bb na 5,75 %.

Mzdy v polském soukromém sektoru vzrostly v listopadu o 2,7 % y/y (trh 2,95 %). Zaměstnanost pak ve stejném měsíci poklesla o 0,3 % y/y (trh –0,2 %).Kurz USD/EUR během včerejšího a dnešního asijského obchodování vystoupal na své 7,5měsíční maximum 1,325. Tam jej vynesla slova předsedy Sněmovny reprezentantů USA naznačující blížící se dohodu mezi republikány a demokraty o fiskálním útesu. Dle Johna Boehnera nejnovější návrh dohody o rozpočtu ze strany Baracka Obamy „ještě není to pravé“, ale on sám doufá, že bude nakonec shody dosaženo. Hlasování o změnách příslušných zákonů by se tak mohlo uskutečnit ještě během tohoto týdne. Finanční trhy ohodnotily tuto zprávu pozitivně, což se promítlo především na ziscích rizikových aktiv.

Z makroekonomických dat nic zajímavého zveřejněno nebylo. Dnešek by ale z tohoto pohledu mohl být důležitější. Ze Spojených států se dočkáme údajů o počtu stavebních povolení a zahájených stavbách. Poslední data z trhu nemovitostí vyzněla vcelku pozitivně a ukázala, že se tento sektor ekonomiky začíná pomalu odrážet od svého dna. Pozitivní data by tak tuto domněnku jen potvrdila. V Evropě si pak největší pozornost zaslouží německý Ifo index. Jak na americká, tak i evropská data jsou naši kolegové optimističtější, než je tržní konsensus. Pokud se jejich očekávání naplní, mohly by indikátory přinést na trhy další impulsy. Euro by tak během dneška mohlo dále rozšiřovat svoje zisky a sentiment by měl být příznivý i pro riziková aktiva. 

Dnes zasedá k měnové politice ČNB

Obchodování s korunou bylo během úterní seance velmi poklidné, o čemž svědčí i úzký interval, ve kterém se kurz CZK/EUR držel. Tuzemská měna včera proti euru otevírala na svém minimu 25,24 a během dne nepatrně zpevňovala. V odpoledních hodinách se pak kurz pohyboval okolo hranice 25,17. Z regionálních měn tak byla česká koruna jedinou, která si během včerejška připsala alespoň nepatrné zisky. Polský zlotý prakticky stagnoval, maďarský forint čtvrt procenta ztratil.

Ztráty této středoevropské měny mohly souviset i s úterním zasedáním maďarské centrální banky. Ta dle očekávání snížila klíčovou úrokovou sazbu o 25 bb na dvouleté minimum 5,75 %, forint ale zareagoval hlavně na slova guvernéra A. Simora, že by centrální banka mohla pokračovat ve snižování úrokových sazeb, pokud se tržní sentiment bude nadále zlepšovat. Dočkali jsme se i aktualizované makroekonomické prognózy, v rámci které snížila odhad růstu HDP pro příští rok na 0,5 % (v předchozí prognóze +0,7 %) po letošních nezměněných –1,4 %. Míra inflace by pak měla zpomalit z letošních 5,7 % (5,8 %) na 3,5 % (5,0 %).

legislativni_zmeny_21

Dnes se pozornost přesune do České republiky. I zde bude centrální banka zasedat ke své měnové politice. ČNB naposledy snížila svoji klíčovou sazbu na „technickou nulu“ a je připravena udržovat sazby na rekordně nízkých úrovních do doby, než se objeví výrazné inflační tlaky. My předpokládáme, že centrální banka ponechá sazby beze změny až do konce roku 2014. ČNB již dříve avizovala, že nebude snižovat sazby do záporných hodnot a raději bude preferovat nástroje ovlivňující devizový kurz.

Pozornost trhů se tak bude soustředit na jakékoliv komentáře právě ke kurzu CZK/EUR. Silnější výroky tak mají potenciál s kurzem po tiskové konferenci zahýbat, a to už jen kvůli tomu, že tento měsíc zveřejněná data z domácí ekonomiky vyzněla v protiinflačním směru (HDP, inflace, mzdy), což indikuje nutnost výraznějšího měnového stimulu. K přímým devizovým intervencím ovšem ještě nenastal čas, což zmínili i někteří členové bankovní rady. Pro jejich realizaci bude nutné sledovat deflační rizika, pozornost si určitě zaslouží inflační očekávání korporací a finančního trhu. Prozatím však na hrozbu deflace tyto indikátory neukazují.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).