Hlavní navigace

Poslední láhev nejstarší whisky světa je na prodej. Za 4 miliony korun

18. 7. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: SXC
Investovat můžete do umění, do vína nebo třeba do whisky. Otázkou je, jak si svoji investici dokážete vychutnat. Doslova.

V poslední době se i v Česku rozhodlo několik investorů investovat do mimořádných sběratelských lahví. Mají k tomu motivaci, Glenfiddich 1937 Rare Collection 64 y.o. 0,7l je jedinou volně prodejnou lahví na světě.

Investice do láhve, kterých je jen pár na světě, se vyplatí, zájemců je ve světě více než lahví. V Česku to zatím není běžné, sběratele, kteří u nás nakupují, bych mohl spočítat na prstech rukou, myslí si Karel Hudec, ředitel společnosti Excalibur Holding, která dováží do Česka známé značky destilátů, parfémů i doutníků.

Glenfiddich 1937 byla lahvována v roce 2001. Po neuvěřitelně dlouhé době zrání, 64 let,  naznal malt master David Stewart, že whisky konečně dozrála a může být stočená do lahví. V sudu č. 843 zůstalo po tolika letech zrání množství, které vystačilo na pouhých 61 lahví. Zrání tohoto sudu pečlivě střežilo deset po sobě se střídajících malt masterů této věhlasné palírny. Ihned po lahvování se tato whisky zařadila mezi největší speciality všech dob, v době lahvování byla nejstarší (nejdéle zralou) whisky světa a je vyhledávanou specialitou mezi sběrateli rarit. Na letišti Hong Kong se v březnu 2009 uskutečnil poslední známý prodej této láhve, její cena byla 220 000 USD.

Whisky za téměř 4,5 milionu korun

Vůně této údajně jedinečné whisky je popisována jako velmi plná, robustní směs s chutí dubu, spálené kůže, vařených hrušek, čokolády, rozinek, skořice a hřebíčku. Počáteční chuťový vjem této whisky je přirovnáván velmi sladkému sirupu melasy, sladkému dřevu cedru či dubu a hořké čokoládě. Konečný chuťový vjem je podobný sladkému tabáku, ovocnému dortu, plný kouře, hřeje. Barva produktu je popisována jako vlašský ořech, tmavý jantar či starý bronz.

Palírna Glenfiddich byla založena v roce 1886 Williamem Grantem, který byl nejlepším učněm palírny Mortlach, založené v roce 1823. Dodnes je palírna ve vlastnictví jeho potomků a může se pochlubit prvenstvím mezi skotskými palírnami ve vývozu whisky do zahraničí. Název této single malt whisky je odvozen od jména řeky Fiddich, na které palírna Glenfiddich leží.

skoleni_29_6

Pokud byste po této whisky toužili, připravte si 176 000 EUR za jednu láhev. Osobní doručení kdekoliv na světě je samozřejmostí, poodhaluje Karel Hudec formu převzetí této nevšední investice.

Osudem takovýchto láhví je, že je pravděpodobně nikdy nikdo nevypije.

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).