Hlavní navigace

Portugalsko a Španělsko budou potrestány za nadměrné schodky

Autor: Isifa.com
David Kocourek

Americké velkoobchodní tržby vzrostly v květnu podle očekávání trhu o 0,5 % m/m. Zásoby ve velkoobchodu přidaly v květnu 0,1 % m/m (trh 0,2 % m/m).

Potvrzení červnových údajů německé inflace nepřineslo změny. Meziměsíční tempo dosáhlo 0,1 % a meziroční tempo potvrdilo 0,3 % měřeno národní metodikou. Harmonizovaný přístup pak ukázal 0,2 % y/y.

Jádrová inflace v Polsku v červnu vzrostla na 0,1 % m/m a zmírnila svůj meziroční pokles na –0,2 % y/y.

Inflace v Česku za červen vykázala tempo ve výši 0,1 % meziměsíčně i meziročně. Podíl nezaměstnaných osob pak poklesl o 0,2 pb na 5,2 %.

Theresa May se večer stane britskou premiérkou

Euro včera pokračovalo v trendu započatém v pondělí a dále posilovalo. Svoje zisky ovšem v druhé polovině dne odevzdalo a dnes otvírá na podobné hladině, jako začínalo včera, 1,106 USD/EUR. Bezpečně se tak pohybuje mezi technickými hladinami podpory a rezistence. Trhy totiž včera nedostaly žádnou zásadní fundamentální informaci.

Tou informací nebylo ani potvrzení zahájení sankční procedury kvůli nadměrným rozpočtovým schodkům Portugalska (závazek 3 % HDP, realita 4,4 %) a Španělska (závazek 4,2 % HDP, realita 5,1 %) Radou ministrů financí. Evropská komise teď má 20 dní na to, aby opět Radě ministrů financí navrhla sankci, která může dosáhnout až 0,2 % jejich HDP.

Dnes zveřejněná květnová průmyslová produkce za eurozónu by měla potvrdit slabé výsledky z jednotlivých států. Ekonomové SG očekávají pokles o 1,2 % m/m, což vymaže růst o 1,1 % m/m v dubnu. Na druhou stranu by tento pokles měl být pouze dočasný, protože krátkodobé indikátory, např. index PMI se totiž v červnu dostal na 18 měsíční maximum.

Tereza May se večer stane britskou premiérkou. Jejím prvním krokem by mělo být jmenování nové vlády. Trhy budou pozorně sledovat její složení s ohledem na proporci zastánců a odpůrců odchodu VB z EU. Trhy budou dnes také čekat na zítřejší rozhodnutí Bank of England o snížení sazeb a dalších opatření v rámci programů kvantitativního uvolňování s tím, jak se centrální banka snaží odhadovat šok z nejistoty a předcházet mu.

Benda potvrdil současný status quo měnové politiky

Regionální devizové trhy ani včera neměly společného jmenovatele. Polský zlotý umazával ztráty z pondělí. Pomohly mu ranní komentáře člena měnového výboru J. Kropiwnickiho. Ten totiž prohlásil, že deflace v polské ekonomice ustoupí na konci roku a nebude tedy třeba snižovat měnověpolitické sazby. Včerejší data jádrové inflace jeho názoru poskytly oporu, když jádrová inflace v červnu meziměsíčně vzrostla na 0,1 % a meziročně zmírnila svůj pokles na –0,2 % y/y.

Maďarský zlotý naopak korigoval pondělní zisky. Během odpoledne ovšem začal sílit, když maďarská centrální banka zveřejnila svůj záměr limitovat objem peněz, který k ní budou moci komerční banky uložit. Ve svém důsledku by to mělo znamenat pokles mezibankovních sazeb a větší úvěrovou angažovanost. Pravděpodobně tak padly úvahy o zavedení obdoby kurzového závazku, který je v Česku

Česká koruna se pak během včerejška sesunula až pod hranici 27,04 CZK/EUR. Inflace v červnu potvrdila očekávání trhu na úrovni 0,1 % m/m i y/y. Spotřebitelské ceny vzrostly především díky kladné dynamice pohonných hmot. Na druhou stranu na pokles cen tlačily ceny potravin. Podíl nezaměstnaných osob poklesl o 0,2 pb na 5,2 % především díky sezónním vlivům. Na druhou stranu opět po třech měsících byl viditelný i pokles sezonně očištěného údaje a nárůst volných míst.

Centrální banka také včera zveřejnila zápis ze svého zasedání z 30. června. Bankovní rada v něm potvrdila, že k opuštění závazku dojde pravděpodobně v polovině příštího roku. Ekonomický růst je podle ní robustní a udržitelný. Rizika spojená s Brexitem nejsou podle ČNB zatím pro její politiku velmi relevantní.

cestovko

Včera také poskytl svoje první rozhovory pro agentury Reuters i Bloomberg Vojtěch Benda. Od 1. července nový člen bankovní rady ČNB. V obou rozhovorech v podstatě potvrdil současný komunikační status quo ČNB. Podle jeho slov se minulá prognóza materializuje a tedy, že k opuštění kurzového závazku dojde asi v polovině roku 2017. Negativní sazby vidí pouze jako podpůrný nástroj limitujícím příliv spekulativního kapitálu v době opouštění závazku.

Guvernér Jiří Rusnok ve svém vystoupení upozornil, že další oslabování až třeba ke hranici 30 CZK/EUR by bylo vyvoláno pouze drastickou událostí zvnějšku. K opuštění hranice závazku ale podle slov dojde spíše jednorázovým krokem, protože postupné opouštění typu stanové nové hranice považuje za méně pravděpodobné.

Našli jste v článku chybu?