Hlavní navigace

Portugalsko a Španělsko budou potrestány za nadměrné schodky

13. 7. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Americké velkoobchodní tržby vzrostly v květnu podle očekávání trhu o 0,5 % m/m. Zásoby ve velkoobchodu přidaly v květnu 0,1 % m/m (trh 0,2 % m/m).

Potvrzení červnových údajů německé inflace nepřineslo změny. Meziměsíční tempo dosáhlo 0,1 % a meziroční tempo potvrdilo 0,3 % měřeno národní metodikou. Harmonizovaný přístup pak ukázal 0,2 % y/y.

Jádrová inflace v Polsku v červnu vzrostla na 0,1 % m/m a zmírnila svůj meziroční pokles na –0,2 % y/y.

Inflace v Česku za červen vykázala tempo ve výši 0,1 % meziměsíčně i meziročně. Podíl nezaměstnaných osob pak poklesl o 0,2 pb na 5,2 %.

Theresa May se večer stane britskou premiérkou

Euro včera pokračovalo v trendu započatém v pondělí a dále posilovalo. Svoje zisky ovšem v druhé polovině dne odevzdalo a dnes otvírá na podobné hladině, jako začínalo včera, 1,106 USD/EUR. Bezpečně se tak pohybuje mezi technickými hladinami podpory a rezistence. Trhy totiž včera nedostaly žádnou zásadní fundamentální informaci.

Tou informací nebylo ani potvrzení zahájení sankční procedury kvůli nadměrným rozpočtovým schodkům Portugalska (závazek 3 % HDP, realita 4,4 %) a Španělska (závazek 4,2 % HDP, realita 5,1 %) Radou ministrů financí. Evropská komise teď má 20 dní na to, aby opět Radě ministrů financí navrhla sankci, která může dosáhnout až 0,2 % jejich HDP.

Dnes zveřejněná květnová průmyslová produkce za eurozónu by měla potvrdit slabé výsledky z jednotlivých států. Ekonomové SG očekávají pokles o 1,2 % m/m, což vymaže růst o 1,1 % m/m v dubnu. Na druhou stranu by tento pokles měl být pouze dočasný, protože krátkodobé indikátory, např. index PMI se totiž v červnu dostal na 18 měsíční maximum.

Tereza May se večer stane britskou premiérkou. Jejím prvním krokem by mělo být jmenování nové vlády. Trhy budou pozorně sledovat její složení s ohledem na proporci zastánců a odpůrců odchodu VB z EU. Trhy budou dnes také čekat na zítřejší rozhodnutí Bank of England o snížení sazeb a dalších opatření v rámci programů kvantitativního uvolňování s tím, jak se centrální banka snaží odhadovat šok z nejistoty a předcházet mu.

Benda potvrdil současný status quo měnové politiky

Regionální devizové trhy ani včera neměly společného jmenovatele. Polský zlotý umazával ztráty z pondělí. Pomohly mu ranní komentáře člena měnového výboru J. Kropiwnickiho. Ten totiž prohlásil, že deflace v polské ekonomice ustoupí na konci roku a nebude tedy třeba snižovat měnověpolitické sazby. Včerejší data jádrové inflace jeho názoru poskytly oporu, když jádrová inflace v červnu meziměsíčně vzrostla na 0,1 % a meziročně zmírnila svůj pokles na –0,2 % y/y.

Maďarský zlotý naopak korigoval pondělní zisky. Během odpoledne ovšem začal sílit, když maďarská centrální banka zveřejnila svůj záměr limitovat objem peněz, který k ní budou moci komerční banky uložit. Ve svém důsledku by to mělo znamenat pokles mezibankovních sazeb a větší úvěrovou angažovanost. Pravděpodobně tak padly úvahy o zavedení obdoby kurzového závazku, který je v Česku

Česká koruna se pak během včerejška sesunula až pod hranici 27,04 CZK/EUR. Inflace v červnu potvrdila očekávání trhu na úrovni 0,1 % m/m i y/y. Spotřebitelské ceny vzrostly především díky kladné dynamice pohonných hmot. Na druhou stranu na pokles cen tlačily ceny potravin. Podíl nezaměstnaných osob poklesl o 0,2 pb na 5,2 % především díky sezónním vlivům. Na druhou stranu opět po třech měsících byl viditelný i pokles sezonně očištěného údaje a nárůst volných míst.

Centrální banka také včera zveřejnila zápis ze svého zasedání z 30. června. Bankovní rada v něm potvrdila, že k opuštění závazku dojde pravděpodobně v polovině příštího roku. Ekonomický růst je podle ní robustní a udržitelný. Rizika spojená s Brexitem nejsou podle ČNB zatím pro její politiku velmi relevantní.

skoleni9_11

Včera také poskytl svoje první rozhovory pro agentury Reuters i Bloomberg Vojtěch Benda. Od 1. července nový člen bankovní rady ČNB. V obou rozhovorech v podstatě potvrdil současný komunikační status quo ČNB. Podle jeho slov se minulá prognóza materializuje a tedy, že k opuštění kurzového závazku dojde asi v polovině roku 2017. Negativní sazby vidí pouze jako podpůrný nástroj limitujícím příliv spekulativního kapitálu v době opouštění závazku.

Guvernér Jiří Rusnok ve svém vystoupení upozornil, že další oslabování až třeba ke hranici 30 CZK/EUR by bylo vyvoláno pouze drastickou událostí zvnějšku. K opuštění hranice závazku ale podle slov dojde spíše jednorázovým krokem, protože postupné opouštění typu stanové nové hranice považuje za méně pravděpodobné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).