Hlavní navigace

Pondělní obchodování bylo na regionálních měnách poklidné

Jiří Škop

Pondělní obchodování na regionálních měnách bylo ovlivněno absencí likvidity z Londýna, což vedlo k ještě menší aktivitě, než je o letních prázdninách zvykem.

Doba čtení: 1 minuta

 Česká koruna vůči euru mírně posilovala, když se posunula z ranních úrovní okolo 25,70 CZK/EUR na 25,65. Okolní měny v regionu se obchodovaly bez výraznějších změn, když negativní dopad na polský zlotý nemělo ani zhoršení výhledu od ratingové agentury Fitch. Na druhou stranu nad očekáváními skončily tamní maloobchodní tržby za červenec, když jejich meziroční dynamika akcelerovala z 1,8 % v červnu na 4,3 %.  

V Čechách jsme se dočkali srpnového konjunkturálního průzkumu od ČSÚ. Celkový indikátor důvěry v českou ekonomiku se v srpnu zlepšil o 1,2 bodu na 84,8 bodu. Výrazné zlepšení sentimentu zaznamenali spotřebitelé (o 3,6 bodu), o něco lepší byla i podnikatelská důvěra (+0,8 bodu). V rámci podnikatelské důvěry se zhoršila situace pouze ve stavebnictví (o 4,1 bodu), tento sektor se tak přiblížil minimu z dubna 2013. V obchodě a průmyslu de facto důvěra stagnovala, zlepšení pak zaznamenalo odvětví služeb (o 2,2 bodu), čímž se dostalo z lokálního minima. Obecně důvěra ve službách, obchodě a stavebnictví reaguje na oživení v ekonomice s větším zpožděním než například v průmyslu, zvláště pokud je oživení taženo vnější poptávkou.

dan_z_prijmu

Zítra bude v regionu zasedat maďarská centrální banka, která by dle průzkumu Bloomberg měla snížit sazby o 10 bb na 3,90 %. Zveřejněna bude i míra nezaměstnanosti za červenec, která by měla poklesnout z 10,3 % na 10,1 %. Obchodování s korunou bude dále záviset na vývoji kurzu USD/EUR a vývoji na okolních regionálních měnách. Nyní se kurz CZK/EUR nachází na úrovních podpory, směr dolů by tak měl být omezen. Na druhou stranu je trh stále ještě dlouhý na eurové straně, což naopak brání pohybu kurzu směrem nahoru.

Česká swapová křivka v pondělí výrazných změn nedoznala.

Našli jste v článku chybu?