Hlavní navigace

Pomůže nízká inflace spotřebitelům?

Jan Vejmělek

Česká ekonomika je v recesi a ještě chvíli tam bude. Od druhého kvartálu se čeká oživení. Rizika pramenící z vnějšího prostředí se ale stále zvětšují.

Česká ekonomika se nachází od začátku roku 2012 v recesi, když největší propady byly zaznamenány v první polovině loňského roku. V recesi by se ekonomika měla nacházet ještě na začátku letošního roku, od druhého čtvrtletí již očekáváme postupné oživení. Bohužel rizika pro druhé a třetí čtvrtletí jsou směrem dolů a opět pramení z vnějšího prostředí. Hlavním důvodem je způsob řešení dluhové krize a zdlouhavost nápravných procesů v EMU, což se odráží v předhledících indikátorech za celou eurozónu a v poslední době už také bohužel i v indikátorech z Německa. Navíc automobilový průmysl zatěžuje klesající poptávka po autech v zahraničí.

Ponecháváme naše očekávání, že by měla Česká národní banka držet sazby beze změny na 0,05 % minimálně do konce roku 2014. Následné zvyšování sazeb bude pouze postupné.

Vývoj českých veřejných financí vloni výrazně překonal očekávání. Zatímco náš výhled předpokládal deficit ve výši 4,9 % HDP a ministerstvo financí mělo ve svém výhledu schodek dokonce 5,0 %, konečný výsledek byl „pouze“ 4,4 % HDP. Mírně zlepšujeme náš výhled pro letošní schodek veřejných financí z původních 3,0 % na 2,9 % HDP na základně následujících faktorů: (1) Výrazně lepší výkonnost veřejných financí v Q1 13 navzdory pokračující recesi, (2) mírné zlepšení našeho očekávání pro dynamiku HDP v následujících čtvrtletích.

Podle našeho odhadu se letošní hrubé výpůjční potřeby ministerstva financí díky rozpuštění rezerv sníží o zhruba 20 mld. CZK na 210,7 mld. CZK. Náš výhled pro druhou polovinu roku předpokládá pokles emise vládních dluhopisů na domácím trhu na cca 20 mld. CZK za čtvrtletí.

Koruna by měla i nadále mírně oslabovat a kompenzovat kumulující se protiinflační rizika. Za to nejvýznamnější lze považovat aktuální nízkou a dále klesající inflaci. ČNB bude podle našeho názoru nadále verbálně intervenovat, aby kurz tato protiinflační rizika reflektoval. V horizontu do konce letošního roku tak i nadále předpokládáme tlaky na mírné oslabování koruny vůči euru, kurz by se postupně mohl dostat i mírně přes 26,00 CZK/EUR. Přímé intervence ze strany ČNB nepředpokládáme. Jejich využití bychom viděli pouze v situaci, kdy by se objevilo zvýšené deflační riziko. Prozatím zůstávají inflační očekávání pevně ukotvená.

Výhled pro hlavní akciové indexy na rozvinutých trzích od našich kolegů ze Société Générale je mírně optimistický s výjimkou amerických akcií. Náš odhad pro index PX je poměrně optimistický. Odhadujeme, že pražská burza by do konce roku mohla posílit o 12 %.

Našli jste v článku chybu?