Hlavní navigace

Pomůže nízká inflace spotřebitelům?

Jan Vejmělek

Česká ekonomika je v recesi a ještě chvíli tam bude. Od druhého kvartálu se čeká oživení. Rizika pramenící z vnějšího prostředí se ale stále zvětšují.

Doba čtení: 2 minuty

Česká ekonomika se nachází od začátku roku 2012 v recesi, když největší propady byly zaznamenány v první polovině loňského roku. V recesi by se ekonomika měla nacházet ještě na začátku letošního roku, od druhého čtvrtletí již očekáváme postupné oživení. Bohužel rizika pro druhé a třetí čtvrtletí jsou směrem dolů a opět pramení z vnějšího prostředí. Hlavním důvodem je způsob řešení dluhové krize a zdlouhavost nápravných procesů v EMU, což se odráží v předhledících indikátorech za celou eurozónu a v poslední době už také bohužel i v indikátorech z Německa. Navíc automobilový průmysl zatěžuje klesající poptávka po autech v zahraničí.

Ponecháváme naše očekávání, že by měla Česká národní banka držet sazby beze změny na 0,05 % minimálně do konce roku 2014. Následné zvyšování sazeb bude pouze postupné.

Vývoj českých veřejných financí vloni výrazně překonal očekávání. Zatímco náš výhled předpokládal deficit ve výši 4,9 % HDP a ministerstvo financí mělo ve svém výhledu schodek dokonce 5,0 %, konečný výsledek byl „pouze“ 4,4 % HDP. Mírně zlepšujeme náš výhled pro letošní schodek veřejných financí z původních 3,0 % na 2,9 % HDP na základně následujících faktorů: (1) Výrazně lepší výkonnost veřejných financí v Q1 13 navzdory pokračující recesi, (2) mírné zlepšení našeho očekávání pro dynamiku HDP v následujících čtvrtletích.

Podle našeho odhadu se letošní hrubé výpůjční potřeby ministerstva financí díky rozpuštění rezerv sníží o zhruba 20 mld. CZK na 210,7 mld. CZK. Náš výhled pro druhou polovinu roku předpokládá pokles emise vládních dluhopisů na domácím trhu na cca 20 mld. CZK za čtvrtletí.

dan_z_prijmu

Koruna by měla i nadále mírně oslabovat a kompenzovat kumulující se protiinflační rizika. Za to nejvýznamnější lze považovat aktuální nízkou a dále klesající inflaci. ČNB bude podle našeho názoru nadále verbálně intervenovat, aby kurz tato protiinflační rizika reflektoval. V horizontu do konce letošního roku tak i nadále předpokládáme tlaky na mírné oslabování koruny vůči euru, kurz by se postupně mohl dostat i mírně přes 26,00 CZK/EUR. Přímé intervence ze strany ČNB nepředpokládáme. Jejich využití bychom viděli pouze v situaci, kdy by se objevilo zvýšené deflační riziko. Prozatím zůstávají inflační očekávání pevně ukotvená.

Výhled pro hlavní akciové indexy na rozvinutých trzích od našich kolegů ze Société Générale je mírně optimistický s výjimkou amerických akcií. Náš odhad pro index PX je poměrně optimistický. Odhadujeme, že pražská burza by do konce roku mohla posílit o 12 %.

Našli jste v článku chybu?