Hlavní navigace

Pomůže Fed dále své ekonomice? (komentář)

Miroslav Frayer

Američtí centrální bankéři se sešli k měnové politice na svém dvoudenním zasedání.

Doba čtení: 1 minuta

Výsledky by měly být známy dnes v podvečer. Oči investorů se upírají především na to, zda Fed napumpuje další finanční prostředky do ekonomiky. Vzhledem k tomu, že by měla centrální banka zrevidovat svoji prognózu HDP směrem dolů, a sílící nejistotě ohledně vývoje v Evropě pravděpodobnost takového kroku roste.

Centrální banka již v minulosti naznačila, že v případě nedostatečného pokroku k plné zaměstnanosti přistoupí k novým měnovým stimulům. A zdá se, že se tato slova pomalu naplňují. Po přívětivých údajích z počátku roku jsme již několikátý měsíc v řadě nezaznamenali další zlepšení. Slabé byly i poslední maloobchodní tržby, dech možná již dochází i průmyslové výrobě a trh nemovitostí růst zdaleka ještě neobnovil. V kontextu nedávno zveřejněných údajů tak dosavadní prognóza Fedu vypadá skutečně příliš optimisticky.

To by mohlo být argumentem pro centrální banku proč spustit třetí kolo kvantitativního uvolňování. Nabízí se otázka, v jaké formě by mělo přijít. Pokračování v současné operaci Twist, v rámci které Fed prodává krátkodobé dluhopisy a nakupuje dlouhé, je vzhledem k již nízkému objemu držených krátkých papírů poměrně omezené. V úvahu tak připadá další navýšení bilanční sumy Fedu, kolegové ze Société Générale předpokládají nárůst o 600 mld. USD během následujících 6 měsíců. Centrální banka by měla nakupovat cenné papíry navázané na trh nemovitostí (tzv. MBS – mortgage-backed securities) a státní dluhopisy v poměru 40/60 %. Tyto nákupy by měly být následně sterilizovány přes termínovaná depozita a reverzní repo operace za účelem vyhnutí se rostoucím inflačním očekáváním v dlouhodobém horizontu.

Klíčová úroková sazba Fedu, která se nyní nachází v rozmezí 0 – 0,25 %, by se měla v tomto pásmu nacházet i nadále, minimálně do konce roku 2015. S razantním zpřísňováním měnové politiky počítat nelze i vzhledem k tomu, že Spojené státy musejí přistoupit ke konsolidaci veřejných financí, která by měla začít po listopadových prezidentských volbách.

Našli jste v článku chybu?