Hlavní navigace

Pomůže Fed dále své ekonomice? (komentář)

20. 6. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Američtí centrální bankéři se sešli k měnové politice na svém dvoudenním zasedání.

Výsledky by měly být známy dnes v podvečer. Oči investorů se upírají především na to, zda Fed napumpuje další finanční prostředky do ekonomiky. Vzhledem k tomu, že by měla centrální banka zrevidovat svoji prognózu HDP směrem dolů, a sílící nejistotě ohledně vývoje v Evropě pravděpodobnost takového kroku roste.

Centrální banka již v minulosti naznačila, že v případě nedostatečného pokroku k plné zaměstnanosti přistoupí k novým měnovým stimulům. A zdá se, že se tato slova pomalu naplňují. Po přívětivých údajích z počátku roku jsme již několikátý měsíc v řadě nezaznamenali další zlepšení. Slabé byly i poslední maloobchodní tržby, dech možná již dochází i průmyslové výrobě a trh nemovitostí růst zdaleka ještě neobnovil. V kontextu nedávno zveřejněných údajů tak dosavadní prognóza Fedu vypadá skutečně příliš optimisticky.

To by mohlo být argumentem pro centrální banku proč spustit třetí kolo kvantitativního uvolňování. Nabízí se otázka, v jaké formě by mělo přijít. Pokračování v současné operaci Twist, v rámci které Fed prodává krátkodobé dluhopisy a nakupuje dlouhé, je vzhledem k již nízkému objemu držených krátkých papírů poměrně omezené. V úvahu tak připadá další navýšení bilanční sumy Fedu, kolegové ze Société Générale předpokládají nárůst o 600 mld. USD během následujících 6 měsíců. Centrální banka by měla nakupovat cenné papíry navázané na trh nemovitostí (tzv. MBS – mortgage-backed securities) a státní dluhopisy v poměru 40/60 %. Tyto nákupy by měly být následně sterilizovány přes termínovaná depozita a reverzní repo operace za účelem vyhnutí se rostoucím inflačním očekáváním v dlouhodobém horizontu.

Klíčová úroková sazba Fedu, která se nyní nachází v rozmezí 0 – 0,25 %, by se měla v tomto pásmu nacházet i nadále, minimálně do konce roku 2015. S razantním zpřísňováním měnové politiky počítat nelze i vzhledem k tomu, že Spojené státy musejí přistoupit ke konsolidaci veřejných financí, která by měla začít po listopadových prezidentských volbách.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).