Hlavní navigace

Pomůže dobrá ekonomika Orbánovi k vítězství v jarních volbách?

2. 10. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podle včera zveřejněného předstihového ukazatele čeká Maďarsko slibná budoucnost, alespoň co se ekonomiky týče. To je dobrá zpráva hlavně pro Orbána.

Podle včera zveřejněného předstihového ukazatele čeká Maďarsko slibná budoucnost, alespoň co se ekonomiky týče. Index nákupních manažerů si během září polepšil o necelé 3 body a nachází se už druhý měsíc  v tzv. pásmu expanze. To je dobrá zpráva především pro premiéra V. Orbána. Ten bude na jaře obhajovat ve volbách svůj post. Vůči ekonomice, která si nedávno prošla recesí, volí různé neotřelé způsoby. Například do čela centrální banky před půl rokem dosadil člena své vlády G. Matolcsyho. Bankovní rada již více než rok uvolňuje měnovou politiku. Klíčová úroková sazba byla minulé zasedání snížena o 20 bb na 3,60 %. Prostor pro snížení vytváří také velmi nízká inflace, která se v srpnu nacházela na 1,3 %, tedy hluboko pod 3% inflačním cílem centrální banky a blízko 39letému minimu.

Tip do článku - účto fakturace duben

Takto nízké dynamice spotřebitelských cen dopomohl sám Orbán, který v březnu nařídil snížení cen elektřiny o 10 %. Vláda dále bankám nutila směnu hypoték maďarských domácností denominovaných v zahraničních měnách (převážně euru a švýcarském franku) do domácí měny, jejichž objem je navyšován oslabováním maďarského forintu. Ten za poslední dva roky ztratil vůči euru skoro 10 %. O podrobnostech další směny se nyní jedná s maďarskými bankami.

Orbánova konzervativní strana Fidesz podle předběžných průzkumů mezi lidmi vede a nad socialisty si udržuje dostatečný náskok. Pokud se ekonomice bude i dále dařit a Orbán bude mít úspěšnou kampaň, je jeho post premiéra na další čtyři roky téměř jistý.

Autor článku

Autorka pracuje v jako ekonomická analytička v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).