Hlavní navigace

Polský zlotý se postupně vzpamatovává ze snížení ratingu

20. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Polský zlotý pokračoval v umazávání ztrát, které utržil minulý pátek, když agentura Standard & Poors Polsku snížila rating.

Zprávy a události

Index trhu nerezidenčních nemovitostí (NAHB) ve Spojených státech v listopadu poklesl o 1 bod na 60 bodů (konsenzus 61 bodů).

Německá prosincová inflace byla potvrzena na úrovni –0,1 % m/m a 0,3 % y/y. Německý ZEW index ve složce hodnotící současnou situaci vzrostl o 4,7 bodu na 59,7 bodu (konsenzus 53,1 bodu), ve složce očekávání index naopak o necelých 6 bodů poklesl na 8 bodů (konsenzus 10 bodů).

Absence dat v eurozóně slibuje poklidné obchodování

Kurz společné evropské měny včera posílil o 0,1 % a posunul se opět lehce nad hladinu 1,09 USD/EUR.

Ve Spojených státech bude dnes zveřejněn vývoj prosincových spotřebitelských cen. Ty by měly v meziměsíčním vyjádření stagnovat, v meziročním srovnání by pak měly být o 0,8 % vyšší. Podstatné je, že jádrové ceny by měly již čtvrtý měsíc v řadě růst o 0,2 %, takže v meziročním vyjádření by se jádrová inflace měla nacházet na úrovni 2,1 %. Zároveň budou dnes zveřejněna i data z trhu nemovitostí za prosinec. Počet nově zahájených staveb by měl díky teplému počastí vzrůst o 6,6 % m/m, naopak počet vydaných stavebních povolení podle ekonomů SG v prosinci poklesl o 4,1 % m/m. Kalendář ekonomických událostí v eurozóně je dnes prázdný.

Polský zlotý se postupně vzpamatovává ze snížení ratingu

Kurz koruny vůči euru se včera vrátil zpět k úrovni 27,02 CZK/EUR z pondělních 27,04 CZK/EUR. Vzhledem k absenci zajímavějších údajů se koruna od kurzového závazku pravděpodobně neodlepí ani v následujících dnech. Výraznější impuls by jí mohlo dát zasedání ČNB, na kterém centrální banka představí svoji novou prognózu. To je ale plánované až na 4. února.

Polský zlotý pokračoval v umazávání ztrát, které utržil minulý pátek, když agentura Standard & Poors Polsku snížila rating. Během úterního obchodování zlotý posílil o 0,5 % na 4,4 PLN/EUR. To je však stále ještě nejslabší hodnota od ledna 2012. Maďarský forint si na své konto připsal 0,2 %, když posílil na 314,7 HUF/EUR.

Tip do článku - účto fakturace duben

V České republice bude dnes kalendář ekonomických událostí prázdný. V Polsku bude zveřejněn vývoj mezd za prosinec. Podle ekonomů SG hrubé nominální mzdy vzrostly o 4,1 % y/y, přičemž v meziměsíčním vyjádření se mzdy díky výplatám bonusů pravděpodobně zvedly o 9,4 %. Přestože se jedná o příznivá data, devizový kurz je teď více citlivý na kroky nové vlády. Podle ekonomů SG je posílení kurzu v nejbližším období zpět pod úroveň 4,3 PLN/EUR nepravděpodobné.

Česká swapová výnosová křivka se o 1 bb posunula směrem nahoru.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).