Hlavní navigace

Polsko výrazně snížilo úrokové sazby

7. 3. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Polsko včera snížilo sazby o překvapivých 50 b.b.na 3,25% – to nečekal nikdo, naše očekávání bylo –25 b.b.
  • Polsko včera snížilo sazby o překvapivých 50 b.b.na 3,25% – to nečekal nikdo, naše očekávání bylo –25 b.b. Přiznám se, že této centrální bance nerozumím – ale, jak tak koukám na zdejší, tak té taky někdy ne :). Snad je to můj problém s centrálními bankami :) No, k meritu věci – sazby překvapivě klesly o 50 bodů, křivka dolů, zloťák na 4,15. Ne, že by pokles sazeb o 50 b.b z makro hlediska nedával vůbec smysl, ale celé je to posunuté – loni, když jsme říkali, že mají sazby snížit bo slabý růst, koukali na inflaci a říkali ne, i když jim predikce ukazovala, že inflace klesne. Nyní konečně začali koukat na růst (a věřit prognóze) a uvědomujíc si, že jsou „za křivkou“, snaží se doběhnout, co neudělali. V každém případě, tohle je poslední cut na dlouhou dobu, čeká nás období stability – to bude trvat i v roce 2014. To v podstatě potvrdil i šéf CB.
  • V Itálii nic nového, prezident Napolitano přemýšlí o tom, že by vyjmenoval technokratickou vládu, která by se ucházela o co možná nejširší podporu. V podstatě tak navrhuje opakování toho, co v poslední době představoval Monti. Grillo z Hnutí 5 hvězd to odmítl okamžitě, zbytek zatím s jasnou odpovědí vyčkává. Obávám se ale, že opakování technokratické vlády není tak lehce možné – tedy, aspoň pokud bondové trhy nedokopou Itálii znovu na okraj propasti (navíc, na okraji propasti je už nyní zábradlí, „courtesy of ECB“). Bersani přišel včera s plánem levice (8 bodů jako růst, snížení byrokracie atd.), odmítl koalici s Berlusconim a Grillovi vzkázal ať se chová odpovědně. Ratingová agentura DBRS (nic jsem o takové neslyšel) snížila rating Itálie na A(nízký) z A.
  • Před pátečními payrolly dobrá zpráva z trhu práce – dle ADP soukromí zaměstnavatelé vytvořili nečekaně výrazných 198 tis. prac. míst., navíc tam byly revize směrem nahoru u předchozích dat. Oživování trhu práce tak, zdá se, pokračuje solidně – ale pamatuji si, že takto to bylo v posledních dvou letech také, ve 2. polovině tento růst vždy výrazně zpomalil. Opatrný optimismus ano, euforie určitě ne – EURUSD se motá kolem 1,30. 
  • České aukce dluhopisů včera klasicky – zájem velký (12 mld. na dluhopise splatném v roce 2019, prodáno 5 mld., 5,5 mld. na floateru, prodáno 3 mld. ), výnosy stále velice nízké (na 2019 1,65%, ASW necelých 60 b.b. 
  • Americké objednávky zboží DD spotřeby sice celkově klesly o 2% m/m, ale to je čistě díky dopravní technice, která je extrémně volatilní (letadla). Jádrové objednávky (bez dopravní techniky) vzrostly o 1,3% m/m, což je slušné. Béžová kniha také naznačila pokračující růst v lednu / únoru, zejména kvůli oživení v nemovitostech. 
  • Dnes zasedá ECB, změna sazeb se nečeká (0,75%). Důležitý bude koment po zasedání, vzhledem k EURUSD se na toto moc novinářů ptát nebude, možná ale budou otázky na Itálii. Nečekám, že by se Draghi nějak zásadně rozpovídal, na Itálii řekne, že věří, že jsou tam rozumní, že se domluví a že ECB má nástroje na zabránění špatnému vývoji.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).