Hlavní navigace

Polskému trhu práce nepomohlo ani fotbalové Euro

18. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zaměstnanost v Polsku zklamala navzdory předchozímu růstu i očekávání, že jí pomůže fotbalové Euro. S nezaměstnaností se potýká i Amerika. Uvolní to měnové kohoutky?

Německý index ekonomických očekávání ZEW se podle předpokladů dále propadl, konkrétně z červnových –16,9 na –19,6, což bylo více méně v souladu s očekáváním trhu. K výraznému propadu došlo zejména u subindexů jednotlivých (hlavně exportních) průmyslových odvětví. Odráží se zde dopad dluhové krize na německý průmysl, který sice se zpožděním, ale nakonec přeci jenom přišel. Dále ale vzrostl i pesimismus reprezentantů finančního sektoru. Naopak o něco lépe si vedly sektory napojené především na domácí poptávku.

Řecko usiluje o sjednání překlenovacího úvěru. Řekové totiž opakovanými volbami ztratili čas a další čerpání schváleného balíčku se nestihne dřív než v září. Před tím musí Řecko projít prověrkou ze strany „trojky“, jestli plní podmínky. A to se zatím neděje. Trojka už dříve uvolnění další tranše odložila, podmínkou je dodání úspor v objemu 11,7 mld. eur. Řekové mají co dělat, inspektoři dorazí už příští úterý.

B. Bernanke včera vystoupil před senátní komisí. Pozornost se upínala hlavně k tomu, jestli nezazní něco o případném QE3. Vyvolávače dalšího měnového uvolnění ale asi příliš nenadchnul. Řekl pouze, že je Fed připraven jednat pokud bude třeba. Tím rozhodujícím faktorem by mohl být trh práce. Bernanke připustill, že jeho aktuální slabost nelze už vysvětlit jen sezónními vlivy (což je názor, který dosud zastával). Zmínil se také o tom, že za největší hrozbu pro americkou ekonomiku považuje situaci v Evropě a blížící se přetahovanou o US rozpočet (resp. „fiskální útes“).

Spotřebitelské ceny v USA v červnu meziměsíčně nerostly, v souladu s očekáváním trhu. Jádrová inflace vzrostla již po čtvrté v řadě o 0,2% m/m. Čeká se, že v následujících měsících tento trend nevydrží. Slabší spotřebitelská poptávka by měla snížit tlak na růst cen.

Průmyslová produkce v USA rostla v červu o 0,4% m/m, což je o malinko lepší výsledek než se čekalo. V podstatě jde ale jen o důsledek toho, že byla směrem dolu revidována čísla za květen a duben (o 0,1% resp. 0,2%). Důležitý zpracovatelský průmysl ve druhém kvartále znatelně zpomalil, ještě v 1Q12 rostl 9,8% q/q anualizovaně. Ve 2Q12 už to bylo pouze 1,4%. Naději do druhého pololetí ale dává červnový odraz na +0,7% m/m.

skoleni_8_6

A do třetice USA. Jeden z pomocných indikátorů, index důvěry stavitelů domů, vyskočil v červenci z 29 na 35 bodů. Jedná se o nejlepší výsledek března 2007 a největší r/r růst od roku 1992. To potvrzuje lepšící se situaci trh s nemovitostmi, čeká se, že letošní rok bude první od roku 2005, kdy sektor residenční výstavby přispěje pozitivně k HDP. Více ukážou dnešní (důležitější) počty stavebních povolení a zahájených staveb domů.

V Polsku byla zveřejněna data z trhu práce. Zaměstnanost se v červnu překvapivě propadla o 0,1% r/r. Ještě v květnu přitom rostla o 0,3%. Zklamání je to o to větší, že mělo pozitivně přispět fotbalového EURO. Průměrné mzdy překvapily opačným směrem, rostly v červnu o 4,3% r/r (trh čekal 3,5%).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).