Hlavní navigace

Polské maloobchodní tržby vzrostly

26. 2. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V lednu 2013 více než se čekalo (3,3% r/r proti tržnímu mediánu –0,2% r/r), což je po nedávných číslech za průmysl další relativně dobrý výsledek.

• Mohlo by tak dojít k relativnímu posílení jestřábího křídla v MPC, které nechce v březnu další snížení sazeb. Vzhledem k vývoji nezaměstnanosti a k inflaci na spodní hraně pásma si však myslíme, že je prostor pro ještě jedno snížení. Pak čekáme pauzu. Polský zlotý posílil ze skoro 4,17 na 4,14. Výsledek italských voleb ho však vrátil zpět na 4,16.

• Česká spotřebitelská důvěra a důvěra v podnikatelském sektoru vzrostla, u spotřebitelů se dostala na nejvyšší úroveň od konce roku 2011. Na to už předtím ukazovaly předstihové indikátory v Německu (PMI, IFO), ale i m/m dynamika v maloobchodních tržbách a průmyslové produkci v ČR za prosinec 2012. Zejména u spotřebitelské důvěry je důležité, že se odrazila od dna a že už by její zhoršování nemělo působit na spotřebitelskou poptávku negativně tak, jako v roce 2011 a v 1H12. Toho se někteří obávali pod vlivem dalšího růstu daní od ledna 2013 (a i my jsme to vnímali jako riziko).

• Libra se k dolaru dostala na nejnižší úroveň od léta 2010 a k EUR od konce roku 2011. V posledních týdnech se proti libře opřela centrální banka (před 2 týdny slovy M.Wealeho z BoE), včerejší pohyb byl odrazem pátečního snížení ratingu ze strany Moody’s (první agentura, která sebrala Británii nejvyšší rating).

Tip do článku - účto fakturace duben

• I na jenovém FX bylo rušno – zprávy o tom, že na guvernéra BoJ bude nominován Haruhiko Kuroda, zastánce agresivní měnové politiky, poslala JPY proti dolaru v jeden moment na skoro 2 ½ roční minimum. Uvidíme, zda se pod vedením Kurody spokojí BoJ s už ohlášeným programe uvolňování, nebo zda se jej bude snažit rozšířit. Pro jen ale stále nevidíme konec tlaku k oslabení.

• Italské volby nedopadly dobře. V bezprostřední reakci na první povolební průzkumy sice posílilo EUR, klesly výnosy italských dluhopisů a vzrostl akciový trh v Itálii i ve světě, ale odhady se nakonec ukázaly jako nepřesné. Itálii se podle všeho nepodaří sestavit stabilní akceschopnou vládu, což hodně komplikuje situaci. Reakce trhů je momentálně silná – pád výnosů benchmarkových dluhopisů, raketový růst výnosů italských stáních dluhopisů, oslabení eura k 1,31 k dolaru, poklesu akcií. Prvotní reakce trhu je sice silná a pravděpodobně se ještě dále rozvine, ale volby určitě nepředstavují nějakou bezprostřední katastrofu, jen možnost vážných komplikací v budoucnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).