Hlavní navigace

Polská centrální banka završila cyklus snižování sazeb

3. 7. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Obchodování v regionu dnes bylo živější. Koruna umazala své včerejší oslabení, když posílila o zhruba čtvrt procenta zpět k hladině 26 CZK/EUR.

Podobné zisky si po tiskové konferenci guvernéra polské centrální banky Marka Belky připisoval zlotý. NBP snížila v souladu s očekáváním trhu sazby o 25 bb na nové historické minimum 2,50 %. Belka po rozhodnutí prohlásil, že je cyklus snižování sazeb u konce, což zlotému na trzích pomohlo. Naopak forint jako jediná regionální měna dnes oslabil o zhruba čtyři desetiny procenta. Negativní zprávou pro forint mohl být růst rizikové averze na trzích spojený s problémy vládní koalice v Portugalsku a prudkým růstem výnosů portugalských vládních dluhopisů.

Česká asociace penzijních fondů oznámila, že k 1. červenci evidovala pouhých 74,6 tis. lidí přihlášených do druhého pilíře penzijního systému oproti původně očekávaným 500 tis. Krátkodobě se jedná o pozitivní zprávu pro státní rozpočet, který původně počítal s vyvedením cca 6 mld. CZK z prvního do druhého penzijního pilíře. Vzhledem k nízké participaci bude výpadek příjmů prvního pilíře výrazně nižší, jak už nasvědčují pravidelná měsíční plnění státního rozpočtu. V dlouhodobé perspektivě se ale jedná o kontroverzní zprávu, která svědčí o stále nevyřešených problémech důchodové reformy.

Účto_tip_změny21

Zítra se z české ekonomiky dočkáme zveřejnění květnových maloobchodních tržeb, prvního ze série měsíčních indikátorů. Maloobchod by měl v květnu podle našich odhadů vzrůst o 1,7 % m/m (SA, WDA) a vykompenzovat tak pokles zaznamenaný v dubnu. Zvýšení prodejů o 3,2 % (SA, WDA) by mělo nastat mimo automobilový sektor, v dubnu tyto prodeje totiž propadly o 3,4 % m/m. Prodeje aut by naopak měly klesnout o 2,0 %, těm se však docela slušně dařilo právě v dubnu. Meziročně by se maloobchodní tržby měly v květnu snížit o 0,9 %. Rozpočty domácností bude nadále negativně ovlivňovat zhoršující se trh práce, na druhou stranu spotřebitelský optimismus zlepšuje konec fiskální konsolidace a klesající inflace.

Česká swapová křivka se dnes posunula o tři bazické bodu dolů.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).