Hlavní navigace

Polská centrální banka ponechala sazby beze změn

3. 12. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Obchodování na trhu koruny s eurem dnes bylo velmi klidné. Do obchodování nezasáhly žádné makroekonomické události ani zásadnější domácí zprávy.

Kurz české měny se tak pohyboval v úzkém pásmu těsně nad úrovní 27,60 CZK/EUR. Maďarský forint ve středu částečně korigoval své včerejší ztráty způsobené zřejmě nepříznivým vyjádřením Evropské komise ohledně stavu maďarských veřejných financí. Pozitivním faktorem dnes byly lepší než očekávané říjnové maloobchodní tržby a potvrzení růstu maďarské ekonomiky v Q3 14 o 0,5 % q/q (i když tento údaj nasvědčuje zpomalování hospodářského oživení). Forint si tak připsal zhruba desetinu procenta, když se jeho kurz vůči společné evropské měně posunul na hodnotu 307 HUF/EUR.

Účto_tip_změny21

Nejúspěšnější měnou dnešního obchodování byl polský zlotý, který proti euru posílil o dvě desetiny procenta na nové čtyřměsíční maximum 4,154 PLN/EUR. Polská centrální banka (NBP) v souladu s očekáváním ponechala na svém zasedání měnovou politiku beze změn navzdory záporné inflaci a dalším protiinflačním rizikům (nyní především propad cen ropy). Guvernér NBP Marek Belka naopak vyzdvihl nedávná makroekonomická data, která podle něj ukazují na zlepšení výhledu pro polské hospodářství. Polská společnost si podle Belky navíc zvykla na nízkou inflaci. Případné snížení sazeb však podle guvernéra nelze vyloučit – pravděpodobně za předpokladu, že by inflační a ekonomický vývoj výrazně zaostal za výhledem NBP. Ta očekává obrat inflace už v Q4 14.

Zítra bude rozhodujícím faktorem pro vývoj regionálních trhů výsledek zasedání Evropské centrální banky. Ekonomové SG se domnívají, že už na začátku příštího roku ECB spustí rozšířený program kvantitativního uvolňování – nákupy státních dluhopisů. Otázkou je, kdy tato opatření ECB oznámí. Je možné, že šéf ECB Mario Draghi naznačí tuto možnost už během zítřejší tiskové konference. Jeho projev by každopádně měl být výrazně holubičí povahy z důvodu kumulace protiinflačních rizik v EMU, jako je zpomalování reálné ekonomiky a nižší ceny ropy. Současná slabost eura proti dolaru už pravděpodobně odráží očekávání trhů ohledně postoje ECB. Centrální banka však může investory dále překvapit, právě třeba představením programu odkupu dluhopisů, což by poslalo společnou evropskou měnu ještě níže. Pro regionální měny by mohlo jít o mírný impuls k posílení díky marginálně zlepšeným vyhlídkám pro evropskou ekonomiku.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).