Hlavní navigace

Polská centrální banka ponechá sazby beze změny

8. 2. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Ve Spojených státech je dnes kalendář prázdný a ani data z eurozóny příliš zajímavostí neslibují.

Čeká nás pouze ekonomická důvěra ve francouzskou ekonomiku a španělská průmyslová produkce, která v meziměsíčním srovnání zřejmě poklesne. Česká nezaměstnanost si pravděpodobně vlivem sezónních faktorů pohorší. Polská centrální banka ponechá sazby beze změny, ačkoli rychle rostoucí inflace může přinést spekulace o časnějším zvyšování sazeb.

Důvěra ve francouzskou ekonomiku mírně vzroste

Ve světě dnes bude kalendář ekonomických událostí poloprázdný. Ekonomická důvěra ve Francii by měla o jeden bod stoupnout (na 103 bodů) a to navzdory blížícím se prezidentským volbám. Jejich první kolo je plánované na 23. dubna. Ve Velké Británii bude dnes parlament projednávat zákon, který by měl umožnit spuštění článku 50 o vystoupení Velké Británie z EU. Předpokládáme, že zákon bude schválen bez problémů.

Euro koriguje své zisky

I včera euro pokračovalo v korigování svých zisků z minulého týdne. Hned ráno zklamaly výsledky německé průmyslové produkce, přičemž rostoucí politická nejistota s blížícími se volbami ve Francii euru také na náladě nepřidává. Za celý den tak společná evropská měna ztratila 0,7 %, když oslabila na 1,068 USD/EUR.

Sezónní vlivy tlačí českou nezaměstnanost nahoru

Na domácí půdě bude dnes zveřejněn lednový vývoj nezaměstnanosti. Podíl nezaměstnaných dosáhl svého dna v listopadu na úrovni 4,9 % a od té doby vlivem sezónních faktorů stoupá. Výjimkou nebude ani leden, kdy podíl nezaměstnaných dosáhne podle našeho odhadu 5,4 %. Dobrou zprávou je, že po očištění o sezónní vlivy pokračuje podíl nezaměstnaných v poklesu. Prostor pro další zlepšení situace na trhu práce je však již limitovaný. Svého dna by měl dosáhnout letos v červenci, a to na úrovni 4,6 %.

V Polsku dnes končí dvoudenní zasedání centrální banky. Ta s největší pravděpodobností ponechá úrokové sazby beze změny na úrovni 1,5 % y/y. Inflace v Polsku nicméně rychle stoupá. Zatímco v prosinci loňského roku se nacházela na úrovni 0,8 % y/y, v lednu pravděpodobně vyskočí na 1,8 %, přičemž kolem 2% úrovně se bude držet po většinu letošního roku. Zatím se zdá, že uvnitř bankovní rady panuje konsenzus, že by úrokové sazby měly zůstat na stávající úrovni. Otázkou však je, jak bude centrální banka vnímat rychle rostoucí inflaci, která s největší pravděpodobností překročí její odhad. Přestože stále očekáváme první zvýšení sazeb až v roce 2018, riziko dřívějšího „hiku“ stoupá.

dan_z_prijmu

Česká národní banka musela v prosinci masivně intervenovat

Česká národní banka včera zveřejnila objem devizových rezerv. Jejich celková výše dosáhla v lednu 2612 miliard korun, což představuje 55 % v poměru k HDP. Zároveň oznámila, že objem intervencí, které na trhu uskutečnila v prosinci, dosáhl 3,3 miliardy eur, tedy 88 miliard korun. Ještě větší objem lze očekávat za leden, kdy podle našeho odhadu musela centrální banka skoupit eura za 350 miliard korun. To by představovalo více než tři čtvrtiny objemu intervencí za celý loňský rok, kdy ČNB v rámci intervencí skoupila eura za 455 miliard korun. S blížícím se exitem zůstane příliv spekulativního kapitálu vysoký, což zvyšuje pravděpodobnost, že koruna po konci kurzového závazku příliš neposílí.

Prosincová data z české reálné ekonomiky trhy zklamala. Průmyslová výroba se meziměsíčně propadla o 2,2 % a její meziroční růst dosáhnul pouze 2,7 %. Bilance zahraničního obchodu dokonce vykázala negativní saldo (5 mld. CZK). Dobrá čísla tak přineslo pouze stavebnictví, které poprvé po roce vykázalo meziroční růst. Ten činil 1,9 %. Zatímco pozemní stavitelství si polepšilo o o 5,1 % y/y, výstup inženýrského stavitelství se meziročně propadnul o 6 % y/y. V meziměsíčním srovnání však sektor rostl, což může znamenat, že se zde blýská na lepší časy. Tomu nasvědčuje i vysoký počet nových stavebních povolení (+13,5 % y/y) i počet nově zahájených staveb bytů (+19,9 % y/y).

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).