Hlavní navigace

Politické skandály a blížící se volby ženou výnosy bondů Španělska a Itálie vzhůru

5. 2. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Po pár týdnech klidu přichází na trhy opět stres. Obvinění španělského premiéra z korupce i možné odstoupení vlády a blížící se italské volby tlačí cenu dluhopisů stále výš.

 V ČR dnes maloobchodní tržby za prosinec 2012. Celkové číslo nebude žádná sláva (čekáme –5,5% r/r), ale do nemalé míry je to důsledek menšího počtu pracovních dní v prosinci 2012 oproti 12/2011. Po očištění by měly tržby poklesnout o cca 1% (méně než v říjnu i listopadu) – dobrý výsledek naznačují i vánoční prodeje a vyjádření prodejců o Vánocích. Kačka včera oslabila o 10 haléřů na 25,70, moc se ale nehýbe, trh čeká na ČNB ve středu. 

Dnes budou i v EMU zveřejněna důležitá data – předstihový indikátor PMI ve službách, důležitý je zejména jeho vývoj v Německu (kde se drží solidně nad 50) a ve Francii (kde je tase hluboko pod 50). Ve srovnání s minulým měsícem se čeká stagnace, lepší údaj by mohl pomoct EURu. 

Účto_tip_změny21

Po pár týdnech klidu se zas něco děje na bondech Španělska a Itálie – obvinění premiéra z korupce a výzvy na odstoupení vlády ve Španělsku a nebezpečné dotahování se Berlusconiho v průzkumech před parlamentními volbami v Itálii poslaly bondy (výnosově) nahoru – španělský 10Y papír vzrostl o 40 b.b, italský o 30 b.b. Stále jsou však tyto hodnoty hodně vzdálené od maxim minulý rok, ukazují však, že s dluhovou krizí není ještě definitivní konec. Poté, co si v pátek EURUSD zaflirtovalo s 1,37, včera se sesunul 1,355. 

V USA včera objednávky zboží DD spotřeby vzrostly méně (2,2% m/m), než čekali analytici (1,8% m/m), po očištění o volatilní zbrojní techniku a letecký průmysl klesly o 0,3% m/m. Pro HDP to znamená 2 věci: 1) možná se firmy v prosinci bály investovat kvůli nejistotě ohledně fiskálu (ta ale trvá, takže tento efekt můžeme pak – pokud to tak je – vidět i v datech za další měsíce) 2) vzhledem k rostoucím zbrojním výdejům naznačují, že poté, co ve 4Q12 klesly výdaje (a byly tak za překvapivým poklesem HDP ve 4Q12), se příběh možná v dalším kvartálu obrátí. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).