Hlavní navigace

Politické hádky sráží dolar. Koruna naopak posílila

2. 10. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Na dolar negativně působí hádky mezi republikány a demokraty v USA. Koruna naproti tomu ve čtvrtém čtvrtletí nepatrně silnější.

 Zprávy a události

       Americký ISM index z průmyslu se v září zlepšil z 55,7 bodu na 56,2 bodu (trh 55,0 bodu). Obdobný PMI index pak v září stagnoval na úrovni 52,8 bodu (trh 53,1 bodu).

       PMI v EMU za září byl potvrzen na úrovni 51,1 bodu (v srpnu 51,4 bodu). Míra nezaměstnanosti v srpnu stagnovala na úrovni 12,0 % (před revizí 12,1 %). Německá míra nezaměstnanosti v září mírně vzrostla z 6,8 % na 6,9 %, stejně tak italská z 12,1 % na 12,2 %. Italský PMI z průmyslu se v září zhoršil z 51,3 bodu na 50,8 bodu.

       Český PMI se v září zhoršil z 53,9 bodu na 53,4 bodu. Stále se však nachází bezpečně v pásmu expanze. Maďarský PMI se na druhou stranu výrazně zlepšil z 51,8 bodu na 54,5 bodu. Nakonec zlepšení zaznamenal i polský PMI (z 52,6 bodu na 53,1 bodu). Český státní rozpočet od začátku roku do září vykázal deficit 38,2 mld. Kč, což je výrazně lepší výsledek ve srovnání s předchozím rokem (za stejné období deficit 71,4 mld.).

Dolar si v úterý další ztráty nakonec nepřipsal

Stejně jako v pondělí měl dolar vůči euru spíše tendenci ztrácet, když se posunul z ranních úrovní okolo 1,3520 USD/EUR až na 1,3588 (nejvyšší denní kurz). Ještě před polednem však začal své ztráty mazat a nakonec se dolar vrátil ke svým včerejším ranním úrovním.

Na dolar ještě včera ráno negativně působily zprávy z USA, kde se nemohou republikáni a demokraté dohodnout na státním rozpočtu. Na druhou stranu americká ekonomická data až tak špatná nebyla, když ISM index z průmyslu vyskočil na nejvyšší úroveň od května 2011. V Evropě jsme se zase dočkali finálních PMI indexů za září a míry nezaměstnanosti za srpen, která stagnovala na úrovni 12 %. V Německu byla dokonce zveřejněna již zářijová nezaměstnanost, která se mírně zvýšila z 6,8 % na 6,9 %.

Mezi dnešní nejzajímavější čísla bude rozhodně patřit americký ADP report z trhu práce. Trh očekává 180 tis. nových pracovních míst v soukromém sektoru za září, ekonomové SG vidí dokonce 220 tis. nových míst. Jelikož se patrně v pátek nedočkáme klíčového reportu z trhu práce (USA jsou v nouzovém režimu a některá data publikovaná státními institucemi tak nebudou zveřejněna), tento report se bude těšit určitě velké pozornosti trhů.

Dnes se k projednání měnové politiky sejde ECB. Ta by se sazbami hýbat neměla, klíčová sazba by tak měla zůstat na úrovni 0,50 %. Hodnocení současné ekonomické situace bude zřejmě hodně opatrné, centrální bankéři si ponechají otevřený prostor pro případné změkčení podmínek na trhu (s největší pravděpodobností prostřednictvím dalšího kola LTRO).

Česká koruna na začátku čtvrtletí nepatrně silnější

Česká koruna si první říjnový den připisovala zisky, když posílila z ranních úrovní okolo 25,70 CZK/EUR na 25,65. Dařilo se i okolním měnám v regionu, když maďarský forint získával vůči euru 0,5 % a polský zlotý přibližně 0,2 % (ten jako jediný své zisky ovšem přes noc neudržel). Nakonec zisky si připisovala i další riziková aktiva, když evropské akcie rostly o 1,4 %.

V regionu jsme se včera dočkali zveřejnění průmyslových PMI indexů za září. Polská a maďarská důvěra mezi manažery se zlepšila, mírné zhoršení zaznamenala česká, nicméně z nejvyšších úrovní. Celkově indikátory důvěry v regionu k sobě konvergovaly a nyní se všechny nachází v pásmu 53,1–54,5 bodu, tedy bezpečně v pásmu expanze. Pokud se pozitivní vyhlídky manažerů v průmyslu naplní, dočkáme se i relativně slušných růstů v průmyslu. Nakonec naše odhady pro český zářijový průmysl jsou relativně optimistické, když očekáváme  zvýšení výroby o 1,3 % meziměsíčně (SA, WDA). K optimismu nás vede nejen vyšší výroba aut domácích producentů, ale i již zveřejněný polský průmysl, který si v září polepšil o 0,5 % (SA, WDA).

V úterý jsme se také dočkali zveřejnění českého státního rozpočtu za leden až září, který dosáhl deficitu 38,2 mld. Kč, což je o 33,2 mld. lepší výsledek než za stejné období loňského roku. Dle MF se na meziročním růstu celkových příjmů o 49,3 mld. Kč nejvíce podílely nedaňové a kapitálové příjmy a přijaté transfery (a to zejména příjmy z EU o 29,8 mld. Kč) a z daňových příjmů také inkaso DPH (o 14,9 mld. Kč). Celkové výdaje čerpané ke konci září 2013 byly o 16,1 mld. Kč nad úrovní stejného období roku 2012.

Účto_tip_změny21

Dnes se v regionu dočkáme pouze zasedání polské centrální banky, která by měla ponechat sazby beze změny na úrovni 2,5 % (žádný z oslovených ekonomů nečeká změnu sazeb). Dle našeho kolegy z SG panuje v bankovní radě ohledně dalšího směřování sazeb konsensus, sazby by se tak do konce letošního roku měnit neměly. Příští rok by pak tamní centrální banka mohla přistoupit ke zvyšování sazeb, první krok by měl přijít na přelomu března a dubna.

Česká swapová křivka v úterý mírně vzrostla (přibližně o 1 bod), když následovala vývoj eurového protějšku.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).