Hlavní navigace

Politici v USA přesvědčují investory, že najdou společnou řeč

21. 1. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Američtí zákonodárci možná získají tři měsíce na to, aby dosáhli konsenzu. Společnou dohodou chtějí podmínit vyplácením svých platů.

HLAVNÍ UDÁLOSTI: 

Republikáni ovládající dolní komoru US Kongresu plánují vyvolat na 23.1. hlasování o dočasném navýšení dluhového stropu. Ten by měl být znovu odsunut, tentokráte o tři měsíce, což dá americkým zákonodárcům opět trochu času navíc ke hledání společného konsensu. O tom, že to tentokrát myslí vážně, se politici snaží investory přesvědčit i tím, že si jako penalizaci za případný neúspěch v jednáních plánují zastavit proplácení svých platů.

USA: 

Zhruba v polovině pátečního obchodování jsme byli svědky obratu ve vývoji indexů, když se jim podařilo vymanit se ze záporných hodnot do zelených čísel. Důvodem byl závazek US politiků pokročit v hledání rozpočtového konsensu. Dnes se ovšem žádné reakce US trhů nedočkáme, jelikož jsou zde burzy z důvodu oslav Dne Martina L. Kinga uzavřeny.

skoleni_8_6

EVROPA:

Poprvé v tomto roce se dnes setkají ministři financí v rámci zemí EZ. Jednání začne v 17:00 našeho času v Bruselu a jeho hlavním tématem bude ladění mechanizmu, jakým se budou prostředky ze záchranného fondu ESM redistribuovat jednotlivým bankám. Na výstup čekají hlavně bankovní domy Španělska, Irska či Kypru, u nichž je možnost potenciální pomoci nejvíce pravděpodobná.

KORPORÁTNÍ ZPRÁVY: 

Caterpillar 

Firma byla nucena zaúčtovat opravnou položku v objemu 580 mil. USD (87c na akcii). Příčinou bylo zjištění chyby při zaúčtování akvizice společnosti ERA Mining Machinery z loňského roku. V poobchodní fázi reagovala akcie poklesem o 0,8 %.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).