Hlavní navigace

Politici se chtějí vyhnout fiskálnímu útesu

12. 12. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jednání ohledně podoby amerického rozpočtu s cílem vyhnout se pádu z tzv. fiskálního útesu stále pokračují.

Jednání ohledně podoby amerického rozpočtu s cílem vyhnout se pádu z tzv. fiskálního útesu stále pokračují. Demokraté a republikáni si předali nové návrhy a znovu se spustila slovní přestřelka o tom, že druhá strana není svolná ke kompromisu a že způsobí silnou recesi americké ekonomiky. Mírný ústupek přitom jde vidět v návrhu demokratů, kteří zmírnili svůj cíl navýšení daňových příjmů z 1,6 bln. USD během následujících deseti let na 1,4 bln. USD během tohoto období.

Republikáni jsou ale stále neústupní a nabízí navýšení daňových příjmů pouze o 0,8 bln. USD, a to ještě prostřednictvím zrušení některých daňových odpočtů. Demokraté přitom tuto formu nepreferují a chtějí dosáhnout vyšších příjmů z daní prostřednictvím navýšení daňových sazeb pro bohaté. Na US indexy také mírně negativně dolehlo prohlášení demokrata Reida, podle kterého bude dosažení dohody před vánočními svátky „extrémně obtížné“. Zpochybnil tak Obamovo přesvědčení, že se alespoň rámcové dohody před tímto období dosáhne.

Dnes končí dvoudenní zasedání měnového výboru Fed. V 18:30 SEČ bude oznámeno nastavení sazeb, jež s nejvyšší pravděpodobností zůstanou na svých historických minimech. Zajímavější ale bude zpráva Fed o vývoji ekonomiky, nezaměstnanosti a inflaci, která bude zveřejněna v 20:00. Nejvíce očekávání se ale vkládá do následné tiskové konference Bena Bernankeho, který by mohl poodhalit další kroky Fed zejména v souvislosti s končící operací Twist.

skoleni_8_6

Asijský index MSCI Asia Pacific vzrostl již po desáté v řadě. Příznivě působilo zveřejnění japonských strojních objednávek za říjen. Spolu s nedávným růstem průmyslové produkce se tak množí dobré zprávy přicházející z japonské ekonomiky.

Řecký program odkupu státních dluhopisů pravděpodobně skončil úspěchem. Vyplývá to z prozatím neoficiálních informací, podle kterých byly do programu přihlášeny bondy v nominální hodnotě 31,5 mld. EUR. Tedy o 1,5 mld. EUR více, než se původně plánovalo. Otázkou ale zůstává, jakou sumu prostředků museli Řekové investorům za tyto dluhopisy nabídnout. Pokud by to bylo významně více, než původně plánovaných 10 mld. EUR, vznikla by další díra v plánovaném řeckém rozpočtu, kterou by bylo potřeba nějakým způsobem kompenzovat. O všech detailech se oficiálně dozvíme až 13.12.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).