Maďarský forint okupoval nejsilnější hodnotu od července, polský zlotý je na květnovém maximu a česká koruna dosáhla dokonce na nejsilnější úroveň od března. Síla měn v regionu odrážela zejména slabost dolaru na globálním trhu.
Českou korunu v uplynulém týdnu ovlivňovaly i zveřejněné makroekonomické ukazatele. Ty z reálné ekonomiky potvrdily odražení se ode dna. Zejména nečekaně dobrý výsledek srpnové průmyslové výroby a exportní dynamiky pomohl koruně v první polovině týdne posílit krátce dokonce pod hladinu 25,50 CZK/EUR. Průmyslová výroba zaznamenala v srpnu navzdory očekávanému poklesu meziroční růst ve výši 1,6 % y/y. Po očištění o rozdílný počet pracovních dnů to bylo dokonce +4,2 % y/y. Tržby z přímého vývozu (za srpen +8,1 % y/y) a růst zakázek ze strany našich zahraničních obchodních partnerů (+15,6 % y/y) potvrzuje, že český průmysl je tažen zájmem ze zahraničí. To potvrdila i statistika obchodní bilance. Exporty byly v srpnu meziročně o 1,9 % y/y výše. Protože dovozy se zvedly pouze o minimálních 0,1 % y/y, výsledkem bylo další meziroční zvýšení přebytku (tentokráte o 4,2 mld. CZK) a potvrzení trendu, že aktivum zahraničněobchodní bilance letos míří k dalšímu historicky nejlepšímu výsledku. Oživení tuzemské ekonomiky tažené silnější zahraniční poptávkou se při pokračující slabé domácí investiční aktivitě promítá do ne tak rychlé tvorby nových pracovních míst. I když zářijová statistika ukázala jejich mírné zvýšení v meziměsíčním i meziročním pohledu, nestačilo to na vykompenzování přílivu čerstvých absolventů na trh práce. Podíl nezaměstnaných se tak v souladu s tržním očekáváním zvýšil ze srpnových 7,5 % na zářijových 7,6 %.
Inflace ovšem svého dna zdaleka nedosáhla. Zářijové spotřebitelské ceny překvapily výrazným poklesem o 0,4 % m/m, když trh čekal jejich snížení pouze o 0,2 % y/y. V meziročním vyjádření růst spotřebitelských cen zpomalil z 1,3, % y/y v srpnu na pouhých 1,0 % y/y. Jedná se o nejnižší hodnotu od března 2010. A co je podstatné, stále ještě není dezinflační trend u konce. Na počátku příštího roku dokonce můžeme být svědky meziročního poklesu spotřebitelských cen. Z pohledu centrální banky je důležitý již současný poměrně výrazný pokles korigované inflace indikující absenci poptávkových inflačních tlaků.
Na klesající inflační tlaky by měla poukázat i statistika zářijového vývoje cen průmyslových a zemědělských výrobců, která bude zveřejněna v úterý. Podle našich odhadů by měly ceny průmyslových výrobců zaznamenat za září meziměsíční pokles o 0,1 %. Směrem nahoru působily v posledních třech měsících ceny ropy v korunovém vyjádření, což by mělo platit i pro září. Opačným směrem působí ceny zemědělských výrobců, což by se mělo projevit v potravinářském průmyslu. Meziroční dynamika produkčních cen by tak měla v září poklesnout z 0,5 % na 0,4 %. Oproti tržnímu konsensu se naše odhady nacházejí o desetinu níže.