Hlavní navigace

Pokles úvěrové emise v eurozóně pokračuje

4. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Podle ECB pokračuje pokles úvěrové emise v eurozóně a to jak pro domácnosti tak pro podniky. Důvodem je především nižší poptávka po úvěrech.

Objem půjček soukromému sektoru klesl meziročně o 0,8%. Naopak se daří vkladům (úspory domácností rostly meziročně o 3,8% po růstu o 3,3% předchozí měsíc)). Jde o vývoj, který může být pozitivní z hlediska bankovního sektu (tam kde je vysoký objem půjček vzhledem k objemům vkladů), ale špatný pro ekonomiku, protože potvrzuje neochotu domácností utrácet. Peněžní agregát M3 rostl meziročně o 3,8%, v posledních měsících je tempo jeho růstu poměrně stabilní.

Německá nezaměstnanost v prosinci sice stále rostla, ale pomalejším tempem než se očekávalo. Míra nezaměstnanosti se stále drží na z historického hlediska velmi dobrých 6,9%. Mírné slábnutí trhu práce souvisí s nedobrou výkonností německé ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku a slabá výkonnost zase primárně souvisí se špatným stavem ekonomky eurozóny.

• Týdenní údaj o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA mírně překonal očekávání, ovšem stabilnější čtyřtýdenní klouzavý průměr zůstává nejníže od jara roku 2008. Podle údaje soukromé organizace ADP přibylo v ekonomice v prosinci v soukromém sektoru 215 000 pracovních míst. Jde o povzbudivý údaj před dnešními oficiálními daty z trhu práce. Čeká se přírůstek 151 000 pracovních míst, údaj ADP dává solidní šanci na pozitivní překvapení. Pokud by tomu tak skutečně bylo, mohly by finanční trhy dostat pozitivní impuls, který by je vrátil do optimistické nálady, ve které se nacházely bezprostředně po odvrácení rozpočtového srázu.

• Trh byl poněkud zneklidněn zmínkou o diskusi o ukončení kvantitativního uvolňování, která proběhla na posledním zasedání FOMC. Podle našeho názoru zcela zbytečně. To, že jsou v rámci FOMC lidé, kteří mají pochybnosti o Bernankeho aktivistické politice je známo už hodně dlouho (viz pravidelné disenty), ale většina podporující pokračování hodně uvolněné měnové politiky je bezpečná. Tyto diskuse tak z praktického hlediska moc velký význam nemají, spíš ukazují na složitost současné situace a různé přístupy, které k ní mohou být použity. Z praktického hlediska je především důležité, jak Fed hodnotil situaci na trhu práce (jako neuspokojivou) a že si nemyslí, že by bez QE dostatečně rychle klesal nezaměstnanost. Podle našeho názoru tak bude Fed v dohledné budoucnosti pokračovat s pokusy o agresivní stimulaci ekonomiky.

Účto_tip_změny21

• Německé maloobchodní tržby mírně překonaly očekávání růstem o 1,2% meziměsíčně. Podle GfK však bude kvůli nejistotě ohledně ekonomiky klesat spotřebitelská důvěra, což by mohlo maloobchodní tržby v budoucnu ovlivnit negativně.

• Viceguvernér ČNB Tomšik potvrdil, že intervence na devizovém trhu jsou nyní nejlepším nástrojem k uvolnění měnové politiky. Neustávající slovní intervence tohoto tipu nesou výsledky, koruna je stálec více vnímána jako vhodná k prodeji a včera lehce oslabila na 25,30.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).