Hlavní navigace

Pokles rizika dává vzpomenout na éru Great Moderation

16. 1. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Provedeme-li krátké ohlédnutí za vývojem globálních finančních trhů v prvních čtrnácti dnech roku 2013, nezbývá než konstatovat, že nezačal úplně špatně.

Většina akciových indexů včetně toho českého je v plusu, přičemž jejich volatilita poklesla na úrovně, které si skutečně pamatujeme jen z období před finanční krizí – tedy někdy v roce 2007. Připomeňme si, že tato etapa byla finančními kruhy přezdívána anglickým výrazem “Great moderation”, který bychom mohli volně přeložit jako éru “velkého zklidňování” (finančních trhů). Pro toto období bylo mimo jiné typické také to, že klesalo nejen tržní riziko (volatilita), ale i riziko kreditní. A to je rovněž fenomén, který pozorujeme na počátku tohoto roku, kdy vidíme, že razantně spadly rizikové prémie v problematických zemích eurozóny.

Účto_tip_změny21

A proč je to důležité? Pokles volatility a zejména pak kreditních prémií uvolňuje tzv. finanční podmínky, což by se s jistým zpožděním mělo pozitivně odrazit i v reálné ekonomice v podobě silnější poptávky generované vyšší investiční aktivitou a eventuálně silnější soukromou spotřebou.
Je přitom jasné, že čím déle “uvolněné” finančních podmínky generované stavem finančních trhů vydrží, tím lépe.

A zde si nenamlouvejme, že nadcházejících několik týdnů není bez rizik. Trhy může stejně dobře rozhodit americký evergreen v podobě nekončící debaty o navyšování limitu pro veřejný dluh, jakož i politická překvapení přicházející z italské či španělské politické scény. Nicméně pokud již něco takové přijde, půjde spíše o dočasný nárůst rizika, který by neměl mít svůj původ v nějakém fatálním makroekonomickém problému na globální úrovni. Samozřejmě nutnou podmínkou, aby vše dobře dopadlo, je, že klíčový tvůrci hospodářské politiky nespáchají pod tlakem nějakou fatální chybu, která by situaci dále zhoršila.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).