Hlavní navigace

Pokles investiční aktivity v Česku zřejmě zbrzdil průmysl i stavebnictví

15. 3. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Průmyslová produkce v eurozóně v lednu přidala 2,1 % m/m (trh +1,7 %). Její meziroční růst dosáhl 2,8 % (trh +1,6 %).

Průmyslová produkce v eurozóně v lednu přidala 2,1 % m/m (trh +1,7 %). Její meziroční růst dosáhl 2,8 % (trh +1,6 %).

České maloobchodní tržby (bez aut) se v lednu zvýšily o 4,6 % zhruba v souladu s konsenzem analytiků.

Data o americkém maloobchodu by mohla prospět dolaru

Společná evropská měna v pondělí pokračovala v umazávání svých zisků, které si připsala po čtvrteční tiskové konferenci ECB. Poté, co její kurz proti dolaru vylétl k horní hranici nedávného obchodního pásma (1,12 USD/EUR), ztratilo euro už dvě třetiny procenta. Včera kurz uzavřel těsně pod úrovní 1,11 USD/EUR. Nezabránilo tomu ani zveřejnění lednové průmyslové produkce za celou eurozónu, která překonala odhady trhu. Zvláště potěšující byla tato zpráva s ohledem na nedávný pokles indikátorů sentimentu v průmyslu, které naznačují zpomalení dynamiky produkce.

Hlavním bodem v dnešním makroekonomickém kalendáři jsou americké únorové maloobchodní tržby. Jejich celková úroveň by měla podle očekávání SG i trhu poklesnout kvůli opětovnému snížení cen pohonných hmot (v USA se tržby zveřejňují v nominálním vyjádření). Maloobchod očištěný o volatilní složky (prodeje aut, pohonných hmot, stavebních materiálů a tržeb v restauracích), který přímo vstupuje do soukromé spotřeby v rámci HDP, by měl přitom přidat 0,2 % m/m po velmi slušném lednovém růstu o 0,6 %. Dolar proti euru by si tak mohl připsat další zisky.

Podle guvernéra Singera není ČNB fanouškem negativních sazeb

Začátek týdne byl pro regionální měny úspěšný. Koruna proti euru mírně posílila, když se její kurz dostal pod úroveň 27,05 CZK/EUR. Hodnota zlotého a forintu se proti společné evropské měně zvýšila o zhruba třetinu procenta. Tyto rizikovější regionální měny těžily z pokračujícího zlepšování nálady na globálních trzích – například akciový index rozvíjejících se trhů vzrostl na nejvyšší úroveň od loňského prosince.

Včera zveřejněné české maloobchodní tržby za leden opět ukázaly na sílu domácí spotřebitelské poptávky. Prodeje v maloobchodě (bez aut) se totiž zvýšily o 1,2 % m/m. Meziročně se tržby zvýšily o 4,6 %, a po očištění o kalendářní efekty dokonce o 5,8 % y/y. Poptávce domácností prospívá růst mezd, pokles nezaměstnanosti a celkově dobrá ekonomická situace – důvěra spotřebitelů se v lednu dostala na nejvyšší úroveň v historii. Maloobchod, respektive domácí poptávka bude hlavním tahounem letošní ekonomické expanze.

Guvernér Singer se opětovně vyjádřil k možnosti záporných sazeb ČNB. Podle něj není centrální banka velkým fanouškem tohoto opatření, nemůže nicméně vyloučit, že bude bankovní rada o snížení sazeb hlasovat na svém příštím zasedání. Singer však zároveň zdůraznil, že ČNB „není ve vleku ECB“ – podle nás to potvrzuje neochotu sazby do záporu snížit v souladu s naším hlavním scénářem.

skoleni_29_6

Dnes se v České republice dočkáme dalších makroekonomických údajů. Průmyslová produkce v lednu podle našich odhadů vzrostla o 0,4 % y/y, když její meziroční růst nadále brzdil výpadek litvínovské chemičky a nižší výstup dukovanské elektrárny. Svoji roli může hrát i propad investiční aktivity, čemuž napovídají údaje o investicích z národních účtů v Q4 15. To se pravděpodobně promítlo i do dynamiky stavebnictví. Koruna by měla setrvat kolem úrovně 27,05 CZK/EUR, dnešní data do obchodování nepřinesou zásadnější impuls.

V Polsku budou zveřejněny statistiky mezinárodního obchodu za leden a především únorový vývoj spotřebitelských cen. SG očekává pokračování deflace, což ale po pátečním zasedání polské centrální banky a snížení jejího inflačního výhledu nejspíše nebude mít na zlotý velký vliv. Kurz zlotého i forintu by se mohl udržet na silnějších úrovních díky opadávání tržní nejistoty.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).