Hlavní navigace

Pokles cen pohonných hmot je zřejmě u konce

23. 10. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pokles cen pohonných hmot nemusí být u konce, přestože ten největší cenový propad je již za námi.

Stránky novin v posledních dnech plní zprávy ohledně rekordně nízkých cen pohonných hmot. Přitom jejich pokles nemusí být v následujících týdnech ještě u konce, přestože ten největší cenový propad je již za námi. Z dlouhodobého pohledu však můžeme již tvrdit, že jsou ceny pohonných hmot na svém dně.

Krátkodobě ještě nižším cenám nahrává situace na globálních trzích. Ceny ropy a rafinérských produktů podléhají sezónním výkyvům. Jeden z takových probíhá v měsících září až listopad, kdy bývá obecně nižší poptávka po těchto komoditách a jejich ceny klesají. Cenu černého zlata pak v posledních týdnech nepodporují ani zprávy ze Spojených států nebo Číny, které ukazují na slabší poptávku.

skoleni_29_6

Výraznější posilování amerického dolaru v nejbližších týdnech zřejmě také neuvidíme s tím, jak americká centrální banka oddálí zvyšování úrokových sazeb do budoucna, a to s největší pravděpodobností nejdříve až na své březnové zasedání. To by tak nemělo zdražovat cenu ropy v korunovém vyjádření.

Krátkodobě tak ceny pohonných hmot mohou jít ještě o několik jednotek procent dolů, nicméně s přicházející zimní sezónou se obnoví jejich růst. Cena ropy poroste s tím, jak se budou snižovat zásoby a omezovat produkce černého zlata, dolar bude posilovat s cyklem zvyšování úrokových sazeb v USA. Období snižujících se cen pohonných hmot se tak blíží ke svému konci.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).