Hlavní navigace

Pokles cen pohonných hmot je zřejmě u konce

Miroslav Frayer

Pokles cen pohonných hmot nemusí být u konce, přestože ten největší cenový propad je již za námi.

Stránky novin v posledních dnech plní zprávy ohledně rekordně nízkých cen pohonných hmot. Přitom jejich pokles nemusí být v následujících týdnech ještě u konce, přestože ten největší cenový propad je již za námi. Z dlouhodobého pohledu však můžeme již tvrdit, že jsou ceny pohonných hmot na svém dně.

Krátkodobě ještě nižším cenám nahrává situace na globálních trzích. Ceny ropy a rafinérských produktů podléhají sezónním výkyvům. Jeden z takových probíhá v měsících září až listopad, kdy bývá obecně nižší poptávka po těchto komoditách a jejich ceny klesají. Cenu černého zlata pak v posledních týdnech nepodporují ani zprávy ze Spojených států nebo Číny, které ukazují na slabší poptávku.

Výraznější posilování amerického dolaru v nejbližších týdnech zřejmě také neuvidíme s tím, jak americká centrální banka oddálí zvyšování úrokových sazeb do budoucna, a to s největší pravděpodobností nejdříve až na své březnové zasedání. To by tak nemělo zdražovat cenu ropy v korunovém vyjádření.

Krátkodobě tak ceny pohonných hmot mohou jít ještě o několik jednotek procent dolů, nicméně s přicházející zimní sezónou se obnoví jejich růst. Cena ropy poroste s tím, jak se budou snižovat zásoby a omezovat produkce černého zlata, dolar bude posilovat s cyklem zvyšování úrokových sazeb v USA. Období snižujících se cen pohonných hmot se tak blíží ke svému konci.

Našli jste v článku chybu?