Hlavní navigace

Pokerová partie mezi Berlínem a Madridem pokračuje

7. 6. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Do popředí záchranných prací v eurozóně se dostávají banky. Jádro problému není v rozpočtovém uličnictví národních vlád (Řecko), ale v složitém a nákladném úklidu po realitní bublině (Irsko, Španělsko a částečně i Portugalsko).

Zaměření na do-kapitalizaci problémových bank dává smysl vzhledem k nebezpečí řeckého euro-exitu. Dostatek kapitálu a likvidity v periferních bankách je podmínkou k tomu, aby euro vydrželo eventuální odchod Řecka z klubu.

V tuto chvíli se podle Financial Times posunula o krok kupředu jednání o pomoci španělským bankám. Jde o to nalézt vhodný kompromis mezi Madridem, který dlouhodobě odmítá nutnost záchranného balíku, a Berlínem, který nechce dovolit, aby záchranné fondy (ESM) přímo dolívaly kapitál do problematických bank. V takovém případě by si totiž španělská vláda nemusela půjčovat nové peníze a nezvyšoval by se její veřejný dluh. Kapitálová pomoc španělským bankám by byla společnou investicí všech daňových poplatníků eurozóny. Takový scénář je pro Berlín tabu, Němci ale pravděpodobně kývnou na řešení, které nebude pro španělskou vládu tak ponižující, jako klasický záchranný balík Řecka, Irska nebo Portugalska. Podle Financial Times je reálné, že peníze dostane přímo španělský záchranný fond (Frob) a z pomoci (40–100 mld. eur) nebudou Madridu plynout žádné nové povinnosti. Brusel bude pouze dohlížet na úklid v bankovním sektoru a peníze budou zaúčtovány jako půjčka španělskému státu a nafouknou tak jeho veřejný dluh.

Pro trhy je v tuto chvíli důležité, aby pokerová hra mezi Berlínem a Madridem dohrála dřív než se na stůl znovu dostane otázka setrvání Řecka v eurozóně (volby jsou na programu 17.6.). Pokud se stane řecký euro-exit realitou, bude muset svůj postoj přehodnotit i ECB. Ta včera ponechala úrokové sazby beze změny a odmítla další mimořádné operace jako LTRO nebo přímé skupování periferních dluhopisů (SMP). Na snížení sazeb vzhledem k zhoršujícím se ekonomickým vyhlídkám pravděpodobně na dalším zasedání tak jako tak dojde. A pokud Řecko vystoupí z eurozóny, bez dalšího přímého tištění peněz (LTRO, SMP) se euro-klub neobejde. Tlak na to, aby ECB slevila ze svých současných zásad, bude jednoduše vysoký.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).