Hlavní navigace

Pojištění proti silnější koruně zdražuje

18. 10. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Kurzové zajištění proti ukončení devizových intervencí ČNB, jež braní koruně v posílení, je každým dnem dražší a dražší. Jaká bude budoucnost kurzu EUR/CZK?

Kurzové zajištění proti ukončení devizových intervencí ČNB, jež braní koruně v posílení, je každým dnem dražší a dražší. Čeští vývozci, kteří nevystihli optimální prázdninovou dobu k tomu, aby se si ještě za levno zajistili kurz, si tak možná lámou hlavu co s tím a jaká budoucnost kurzu EUR/CZK, resp. exit ČNB z kurzového závazku, který trval tři roky, může vlastně v praxi vypadat. My jsme se pokusili nad budoucností koruny a politiky ČNB zamyslet ve včera vydané analýze (v příloze), z níž se možná hodí vytáhnout několik bodů, které jsme opentlili o několik aktuálních dodatků (viz poznámky v závorkách)…

Věříme, že Česká národní banka čeká s koncem intervencí primárně na dvě věci. Za prvé na to, až domácí inflační tlaky zesílí a inflace bude mířit nad 2 %. K tomu by mohlo dojít v polovině roku 2017. Za druhé, Evropská centrální banka by měla začít tlumit tisk peněz, což by mělo brzdit příliv „horkých“ peněz do korun. V základním scénáři počítáme s tím, že ECB začne ústup z měnové expanze ve druhém kvartále 2017. To by mohlo vytvořit prostor pro ukončení intervencí v Česku ve třetím kvartále 2017.

Do konce intervencí počítáme s tím, že spotový kurz koruny bude v těsné blízkosti intervenční hranice 27,00 EUR/CZK. I když spotový kurz koruny bude pravděpodobně relativně stabilní, forwardové kurzy (dostupné k zajištění) mohou být o poznání volatilnější.Český finanční systém není schopen jednoduše kvůli různým limitům vstřebat rychlé a silné přílivy zahraničního kapitálu do korun. Pokud příliv zahraničního kapitálu do korun před koncem intervencí ještě zesílí (což ukazují aktuální data o likviditě ČNB), forwardové kurzy koruny posílí ještě hlouběji pod 27,00 EUR/CZK (což se právě děje).

Pokud jde o samotný průběh exitu, tak podle nás ČNB nechce trhy nijak výrazně překvapit načasováním – naopak tím, že bude trhy dlouho na exit připravovat (což dokazuje mediální aktivita členů bankovní rady – dnes bude např. na fóru s exportéry vystupovat M. Hampl). Jinak řečeno exit by neměl být super-překvapivý na “švýcarský způsob” (nicméně může se odehrát i mimo zasedání ČNB).

skoleni_29_6

V samotný den “D” exitu je ale třeba počítat s vysokou volatilitou kurzu a dokonce se nedají vyloučit ani dočasné ztráty české měny. Na druhou stranu věříme, že ČNB nebude chtít dovolit koruně posílit v prvním roce o více než 5 % (na před-intervenční úrovně).

Po překonání krátkodobé volatility, by koruna měla postupně posilovat k úrovním diktovaným ekonomickými fundamenty. Podle našich odhadů by česká ekonomika na základě dlouhodobých fundamentů teoreticky snesla posílení kurzu do blízkosti 25 korun za euro. Nejistota spojená s odhadem teoretického kurzu koruny je ale vysoká (přibližně +10 %). Nicméně jak jsme uvedli výše v měsících a kvartálech bezprostředně po exitu budou korunu v rozletu stále tlumit intervence ČNB.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).