Hlavní navigace

Názor k článku Pojištění jízdních kol: spousta výjimek a povinnost od Patrik Chrz - Já bych doplnil jednu podstatnou věc, která není...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 22. 8. 2016 12:28

    Patrik Chrz

    Já bych doplnil jednu podstatnou věc, která není v článku dostatečně zdůrazněna. Téměř vždy není v pojistných podmínkách zmiňována (prostá) krádež, ale "krádež vloupáním". Tento malý slovní rozdíl má v praxi ohromný význam. Například při krádeži ze společných prostor - pokud kolo ukradne soused, který má od společné kočárkárny klíče, nejedná se o krádež vloupáním! Jinak řečeno, nejsou-li na dveřích nalezeny stopy neoprávněného vniknutí (například se zloděj nedostal do místnosti jinak než dveřmi nebo k jejich otevření nepoužil jiného nástroje než klíče), pojistka na "krádež vloupáním" nelze uplatnit.

    Stejné (a nejen pro kola, ale i ostatní zařízení bytu) platí, pokud se zloděj do pojištěného prostoru dostane "nezjištěným způsobem". Bohužel, dnes jsou zloději schopni překonat zámek bez zjevných stop. Hodně zámkových vložek není odolných vůči tzv. bumpingu, dveře je možné vyháčkovat, vysadit, je možné vniknout do bytu přes otevřené okno a to i ve vyšších patrech (např. spuštěním se ze střechy), do automobilu se lze dostat pomocí obelstění centrálního zamykání - např. odposlechnutím kódu, atd. To vše pojišťovna nemusí uznat jako krádež vloupáním! Proto v případě vykradení trvejte na protokolu od policie a také na zjištění způsobu vniknutí - je například možné poslat vložku na rozbor do kriminalistického ústavu, kde mohou neoprávněné vniknutí odhalit. Protože jak tam jednou policie napíše "vniknutí nezjištěným způsobem", máte smůlu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).