Hlavní navigace

Podle Kamila Janáčka nejsou intervence na pořadu dne

Marek Dřímal

Komentáře centrálních bankéřů naznačují, že případné devizové intervence nejsou nyní aktuální. Zahájeny by mohly být až ve druhém čtvrtletí 2013, pokud budou zapotřebí.

Doba čtení: 1 minuta

Regionálním měnám se dnes s výjimkou koruny dařilo. Zlotý i forint si připsaly zhruba půl procenta. Událostí v regionu mnoho nebylo, za dnešním pohybem tak bylo spíše posílení eura na trhu s dolarem, když společná evropská měna profitovala z lepších než očekávaných údajů pro důvěru investorů v německou ekonomiku. Koruna však dnes byla stabilní v úzkém pásmu kolem hodnoty 25,26 CZK/EUR. Její posílení pravděpodobně omezily včerejší slabé údaje z české ekonomiky. To je v souladu s naším názorem, že prostor pro posilování koruny je v současné době velmi omezený.

dan_z_prijmu

Z makroekonomických dat jsme se dnes dočkali pouze maďarských spotřebitelských cen za listopad. Ty poklesly o 0,1 % m/m (trh očekával +0,2 %), a jejich meziroční dynamika se tak snížila na 5,2 % (trh +5,5 %). Zítra se žádných ekonomických údajů nedočkáme, naplánovány jsou jen aukce státních dluhopisů v Polsku a v Maďarsku.

Česká swapová křivka se dnes nezměnila. Prodávaly se však dluhopisy s delší dobou splatnosti, došlo tak k roztáhnutí ASW spreadů. Z českých centrálních bankéřů dnes promluvil Kamil Janáček. Měnové intervence jsou podle něj standardním nástrojem měnové politiky, ke kterým by centrální banka mohla přistoupit v případě potřeby dalšího stimulu pro ekonomiku. Tento krok ale není podle Janáčka na pořadu dne. Pro jeho rozhodnutí ohledně spuštění intervencí bude důležitý vývoj (proti)inflačních tendencí v prvním čtvrtletí příštího roku, do té doby by měl zaujmout vyčkávací pozici. Spolu se včerejším komentářem Lubomíra Lízala to naznačuje, že případné devizové intervence nejsou nyní aktuální. Jako pravděpodobnější pro jejich zahájení se jeví Q2 13, pokud budou stále zapotřebí.

Našli jste v článku chybu?