Hlavní navigace

Podle guvernéra Singera budou sazby na technické nule ještě „velmi, velmi dlouho“

24. 4. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Kurz koruny se dnes oproti včerejšímu závěru nezměnil, a to navzdory novým komentářům centrálních bankéřů.

Podle guvernéra Singera ekonomika „spíše kráčí po dně ekonomického cyklu“ a centrální banka bude podle něj držet sazby na technické nule ještě „velmi, velmi dlouho.“ To je v souladu i s naším pohledem, když očekáváme pokles ekonomiky ještě v Q1 13 a od Q2 13 už mírné mezikvartální růsty HDP.

Repo sazba ČNB by podle naší prognózy měla setrvat na 0,05 % minimálně do konce roku 2014. Viceguvernér Tomšík potvrdil možnost přímých devizových intervencí, ale zároveň nepovažuje za nutnou rychlou reakci měnové politiky (preferuje počkat na novou prognózu). My předpokládáme možnost intervencí pouze v případě stupňujících se deflačních rizik, které však v našem hlavním scénáři nejsou.

Dnes zveřejněné indikátory důvěry v ekonomiku za duben ukázaly na pokles sentimentu firem i spotřebitelů. Souhrnný index důvěry se tak snížil na –0,7 bodu z březnových 2,2 bodu.

Účto_tip_změny21

Ostatní středoevropské měny ztratily zhruba třetinu hodnoty. Forint oslabil k úrovni 301 HUF/EUR, zlotý se posunul k 4,15 PLN/EUR. K jejich oslabení mohla přispět horší než očekávaná důvěra investorů v německou ekonomiku. Údajů z Polska ani Maďarska jsme se dnes nedočkali, což bude platit i pro zítřek.

Česká swapová křivka se dnes prakticky nezměnila. Ministerstvo financí prodalo v aukci 2,14 mld. CZK dluhopisu s kuponem 0,5 % a splatností v roce 2016 a 3,26 mld. CZK jedenáctiletého dluhopisu s variabilním kuponem. Poptávka byla velmi slušná, když kombinovaný poměr bid/cover dosáhl vysoké hodnoty 4,14. Výsledky aukce tedy hodnotíme jako pozitivní.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).