Hlavní navigace

Podílové fondy - ano, či ne?

10. 6. 2003
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Denně posloucháme zprávy z finančních trhů, denně slýcháme o akciích, podílových fondech, burze… Má to pro normálního smrtelníka nějaký význam? Může obyčejný člověk využít podílových fondů a neprodělat?

Co jsou to podílové fondy
Zjednodušeně by se dalo říci, že se skupina lidí (podílníků) domluví na společné investici prostřednictvím investiční společnosti. Důvod? Pokud by chtěl každý samostatně investovat na burze, potřeboval by především dostatek peněz (v řádu milionů), dokonalou znalost trhu (jinak téměř jistě prodělá) a dobrou předvídavost, aby se trefil do výhodného nákupu či prodeje. U fondů se o vklady starají specializovaní odborníci.

U podílového fondu se nemusíte zajímat, zda je na trhu zrovna převis nabídky nebo poptávky. Chcete-li prodat nebo koupit podílový list, jen zadáte požadavek, který bude vždy splněn.

Nemusíte mít milióny, obvykle můžete investovat již od Kč 500 až 1 000 Kč měsíčně, nemusíte vybírat konkrétní podniky, ale stačí vybrat investiční směr. Zjednodušeně lze říci, že i když nejste burzovními experty, máte poměrně slušnou šanci uspět.

Pokud vaše investice navíc potrvá déle než 6 měsíců, neplatíte daň ze zisku (15 %), což je oproti bankám a pojišťovnám velmi zajímavé.

Druhy fondů
Fondy se dělí přibližně do pěti skupin. Fondy peněžního trhu – nejbezpečnější, ale výnos podle toho vypadá – málokdy překročí 4 %, fondy dluhopisů – velmi zajímavé, jsou relativně bezpečné a pohybují se kolem 10 % zhodnocení, akciové fondy – to je samostatná kapitola, rozlišuje se mezi akciemi domácími a zahraničními, obecně je zde velmi vysoké riziko, ale současně možnost značného zisku, smíšené fondy – kombinace již jmenovaných fondů v různých poměrech, sice relativně stabilní výnos, ale žádné ohromující zisky. Fondy fondů – produkt, který je především o diverzifikaci rizik, ale to neznamená, že se nemůže dostat do problémů!

Jak fondy využít a co vlastně umí?
Za příklad vezměme kombinaci stavebního spoření s podílovým fondem. Spoříte-li měsíčně na stavební spoření – dejme tomu Kč 1 500 Kč – dosáhnete zúročení cca 3 % + státní podporu.

Budete-li stejné peníze vkládat např. do nejmenovaného fondu podnikových dluhopisů, docílíte výkonu 9,60 % (zhodnocení za minulý rok – nezaručuje stejné zhodnocení v roce příštím). Pro zjednodušení předpokládejme, že vaše prvotní investice byla ve výši 6 000 Kč, za 12 měsíců vložíte krom prvních 6 tisíc dalších 12 tisíc korun.

Jelikož 12 tisíc korun bylo na vašem účtu u investiční společnosti déle než 6 měsíců, je tato částka osvobozena od daně (15 %). Váš skutečný zisk tedy bude činit 9,60 % mínus poplatky. Ty jsou závislé na společnosti a na výši investice.

V příkladu jsem použil společnost, která má kompletní poplatek 2,5 %. Laicky řečeno: docílíte zhodnocení 7,1 %, což je o 4,1 % více než u stavebního spoření.

Dále můžete zadat příkaz k odkupu podílových listů a převodu vámi určené částky na stavební spoření. Investovanou částku máte k dispozici do doby, než dojde k jejímu převodu na stavební spoření (cca 3 dny), a ještě obdržíte státní podporu za daný rok.

Obdobným způsobem lze podílových fondů využít při platbách životních pojištění, pokud sjednáte roční platbu – sleva pojišťoven při sjednání ročního placení činí až 8 %!

Výhodou je též možnost kontroly fondu. Vývoj kursů většiny fondů můžete sledovat denně na webu, kde vidíte, zda je fond úspěšný, nebo padá do ztráty. Máte-li fond se stabilnějším výnosem (fondy peněžního trhu nebo dluhopisové), dá se použít i jako alternativa k termínovanému vkladu.

Porovnejme si: Termínovaný vklad u banky – ideální příklad úrokové míry 2 %. Pro jednoduchost počítejme 1. vklad 1. ledna ve výši 12 000 Kč. Úrok bude 240 Kč minus 15 % (36 Kč), tzn. čistého 204 Kč.

Stejný vklad u podílového fondu, který je uveden v příkladu kombinace se stavebním spořením, přinese nezdaněný výnos 1152 Kč mínus poplatky 300 Kč, čistý výnos tak činí 852 Kč – tedy o více než 317 % více. (Přiznejme však, že s poněkud vyšším rizikem a předem nezaručeným výnosem.)

Rizika a nevýhody fondů
Poplatky u dluhopisových fondů činí zhruba 2,5 %, u akciových dokonce až 6 %. Investor sám rozhoduje především o míře rizika, které je ochoten převzít.

Nikdo negarantuje určitý výnos (není-li to fond s garantovaným výnosem). V podstatě se jedná o instrument, který poskytuje klientovi maximální svobodu, ale současně ho nezprošťuje možných rizik.

Při investicích do fondů není na škodu znát některé pojmy:

Volatilita – do češtiny lze přeložit jako „rozkmit kurzu“. Čím je toto číslo vyšší, tím rizikovější je vaše investice.

Problém měny. Momentálně lze doporučit investice do fondů, které obchodují v USD. Kurz koruny je velmi silný, tzn. nakupujete za nízkou cenu s reálnou možností vzestupu, který určí pouze změna kurzu koruny k dolaru. Dlouhodobě lze očekávat posílení kurzu dolaru, čímž by se měla hodnota vašeho portfolia v zahraničních akciích velmi podstatně zvýšit.

Stačí však další vojenský konflikt se zapojením USA a celá teorie se posune v čase. Obecně lze říci, že pro krátkodobou investici (2 – 5 let) je nejvhodnější fond dluhopisů (obligací), v dlouhodobější perspektivě (nad 5 let) se jeví jako perspektivní investice do akciových zahraničních fondů.

skoleni_29_6

Fondy – ano, nebo ne?
Troufám si říci ano. Budete-li sledovat vývoj a vyberete-li si fond s vámi přijatelnou mírou rizika, máte reálnou šanci získat vyšší výnos než u bankovních spořících nástrojů.

Na trhu již delší dobu působí investiční společnosti, které vám při troše přemýšlení přinesou daleko vyšší zisky než banky či pojišťovny. Není však možné zapomenout, že vyšší zhodnocení s sebou nese i vyšší riziko. Chcete-li ho omezit, nezbývá vám než pečlivě sledovat trh a vlastní investici. Všem novým investorům přeji šťastnou ruku a co nejméně chybných rozhodnutí!

Anketa

Máte uložené prostředky v podílových fondech?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).