Hlavní navigace

Podíl nezaměstnaných v únoru překvapivě poklesl

8. 3. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Podíl nezaměstnaných se v únoru překvapivě snížil. Klesl totiž celkový počet nezaměstnaných. Meziročně jich je dokonce o 87 tis. méně. Skvělou zprávou je opětovný nárůst počtu volných pracovních míst.

Podíl nezaměstnaných se v únoru překvapivě poklesl na 6,3 % z lednových 6,4 %. Snížil se totiž celkový počet nezaměstnaných na 461 tis. Meziročně je nezaměstnaných dokonce o 87 tis. méně. Skvělou zprávou je opětovný nárůst počtu volných pracovních míst. V únoru jich Úřad práce evidoval 115 tis., což je nejvyšší hodnota od října 2008. Vyšší počet volných míst spolu s poklesem nezaměstnanost naznačují, že poptávka po práci zůstává velmi vysoká.

skoleni_13_10

Česká ekonomika na přelomu roku zpomalila, jak nasvědčují statistiky o hrubém domácím produktu či průmyslové produkci. Navzdory tomuto klopýtnutí na trhu práce pokračují příznivé trendy. A v příštích měsících by se měla situace dále zlepšovat. V polovině roku by měl podíl nezaměstnaných klesnout k pouhým pěti procentům.

Na snižující se nezaměstnanost reaguje i mzdový vývoj. V pátek zveřejní ČSÚ údaj o růstu průměrných mezd za poslední tři měsíce roku 2015. Očekáváme, že reálná mzda (očištěná o inflaci, která je ale velmi nízká) vzrostla velmi solidním tempem  3,3 % meziročně díky lepšímu ohodnocení zaměstnanců ve veřejné i soukromé sféře. Průměrná mzda tak v Q4 2015 pravděpodobně poprvé v historii přesáhla 28 000 korun (očekáváme 28 052 Kč, což ale jako vždy v posledním čtvrtletí roku zahrnuje i různé bonusy).

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).