Hlavní navigace

Podíl nezaměstnaných klesá i přes nepříznivou sezónnost

8. 12. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Podíl nezaměstnaných v listopadu ve srovnání s předchozím měsícem o jednu desetinu klesl. Vzhledem k tomu, že sezónní faktory již nepůsobily tak příznivě jako v říjnu se jedná o velmi dobrou zprávu.

Situace na trhu práce zůstává velmi dobrá i přes určité zpomalení ekonomiky v druhé polovině roku.

skoleni_29_6

Podíl nezaměstnaných v listopadu pokračoval v poklesu, když se posunul na 4,9 % z říjnových 5,0 %. Pokles tohoto čísla o desetinu procentního bodu nastal i přes méně příznivou sezónnost. Počet registrovaných nezaměstnaných se snížil ve většině okresů (47), ale byla zde i menší část (30), kde nezaměstnaných přibylo. Po sezónním očištění se podíl nezaměstnaných snížil z 5,4 % v říjnu na 5,2 % v listopadu. Mírný úbytek zaznamenal počet volných pracovních míst. Nicméně i zde hraje svou roli listopadová sezónnost. Po očištění o kalendářní efekty došlo k dalšímu nárůstu i této statistiky. Poměr uchazečů o práci na jedno pracovní míst se tak drží na 2,5. To představuje nejnižší hodnotu od října 2008.

I přes zpomalení české ekonomiky v druhé polovině roku se situace na trhu práce stále zlepšuje. Nicméně míra nezaměstnanosti se již pohybuje blízko svého dna a pro další výrazný pokles již není prostor. I z tohoto důvodu očekáváme, že příští rok míra nezaměstnanosti klesne v průměru pouze o dvě desetiny procenta a podíl nezaměstnaných pouze o čtyři desetiny. V reakci na utažené podmínky na trhu práce jsme svědky výrazného mzdového růstu. Ve třetím čtvrtletí vzrostly reálné mzdy o silná 4 % y/y, což v nominálním vyjádření představuje dokonce zvýšení o 4,5 % y/y. V příštím roce očekáváme, že mzdový růst ještě zrychlí.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).