Hlavní navigace

Pod tíhou slabého HDP koruna oslabila

16. 11. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oproti očekáváním jsme na tuzemském devizovém trhu zaznamenali poměrně živé obchodování. Koruna oslabovala po celý týden a proti euru ztratila zhruba dvě třetiny procenta.

Po zveřejnění poklesu HDP za třetí kvartál kurz CZK/EUR nakrátko pokořil i hranici 27,20. Výkonnost české ekonomiky za třetí čtvrtletí byla pro trhy vskutku ranou pod pás. Navzdory očekávanému růstu o 0,5 % q/q hospodářství ve stejném rozsahu propadlo. Výsledek pak vypadá ještě hůře ve srovnání s ostatními regionálními zeměmi, které ponechaly Českou republiku daleko za sebou.

Ceny průmyslových výrobců v říjnu překvapily výraznějším poklesem, když se oproti předcházejícímu měsíci snížily o 0,4 % m/m, v meziročním srovnání pak stagnovaly. To svědčí o tom, že v nízkoinflačním prostředí operují nejen prodejci, ale i výrobci.

Publikované indikátory tak přinejmenším hrají do karet centrální bance, která nyní intervenuje v neprospěch koruny poblíž hranice 27,00 CZK/EUR. Zveřejněný zápis z posledního zasedání ČNB již nic podstatného nepřinesl. ČNB bude intervencí využívat až do okamžiku, kdy bude velmi vysoká pravděpodobnost, že nebude třeba se k použití tohoto nástroje znovu vrátit. Zároveň cílovaná hladina kurzu nebude předmětem častých modifikací. Během týdne zároveň vystoupilo několik centrálních bankéřů, jejich sdělení však příliš s trhy nezahýbala, když byla pouze určitým doplněním a vysvětlením nedávného rozhodnutí.

legislativni_zmeny_21

Slabou záplatou tak byl výsledek zářijového běžného účtu, který skončil v nižším než očekávaném deficitu na úrovni necelých 3 mld. CZK. Již dlouhodobě se ukazuje, že Česká republika nemá problémy s vnější nerovnováhou, a pokud se podíváme do budoucna, očekáváme, že se deficit běžného účtu bude nadále snižovat. Platební bilance je tak rozhodně impulsem pro domácí měnu, nicméně její posílení je nyní kvůli výše uvedenému jen teoretickou možností.

Příští týden vyjde z pohledu makroekonomických indikátorů naprázdno. Je pravděpodobné, že na trzích budou ještě cítit dozvuky rozhodnutí centrální banky o intervencích, nicméně tuzemské trhy by měly být ovlivněny vývojem v regionu. V současné době nevidíme důvod, proč by měla koruna pokračovat v dalším oslabování. Intervence na spodní straně pak pochopitelně budou měně bránit v posilování. Kurz CZK/EUR by se tak měl držet poblíž současných úrovní, případně mírně zkorigovat ztráty z tohoto týdne.   

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).