Hlavní navigace

Názory k článku Nahlédněte pod pokličku vysokorychlostního obchodování

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 4. 2015 10:53

  hunter (neregistrovaný)

  Pokud dělají obhcodníci pouze protistrany, čili market makery, či využívají arbitráží k zahlazení nesouladů na trhu (např. nedodržení křížové parity kurzu atd.), nelze nic namítat. Jejich dominantní strategie je však jinde.

  Základ HFT (strategie Network Latency) je v tom, že když někdo nakoupí, tak jeho obchod proběhne za pár vteřin a mezitím se optickými kabely napojený počítač HFT dostane k té informaci a koupí a prodá dotyčnému za dráže o pár setin. Takhle u každého a ve výsledku tak obírá protistrany při nákupu, protože zneužívá technických omezení. Jde o druh informační asymetrie mezi HFT a ostatními – HFT informaci už má a ostatní díky technickým omezením až za milisekundy, kdy HFT už obchod provedl v reakci na ně samotné.

  Že nejde o žádný oprávněný zisk z lepšího odhadu tržního vývoje, či něco podobného je jasné i malému dítěti. Když jsou obíráni i velcí institucionální investoři, tak jsou vyvíjeny tlaky na regulátory toto zatrhnout.

  Takže až si příště Janeček založí nadaci, kde bude chtít kázat dobro, bylo by dobré mu toto připomenout...

 • 16. 4. 2015 20:15

  polygon (neregistrovaný)

  Dobrý den,
  Já svým selským chápáním se domnívám, že když zadám příkaz BUY LMT 100 etc... do obchodní platformy, pošle se brokerovi, broker jej pošle na burzu a burza jej spáruje, nebo vystaví v orderbooku. Pokud dojde ke spárování, pak hft nemá možnost můj příkaz analyzovat a případně cokoli provést s cenou protože jej burza zpracuje jako první. Naopak pokud je příkaz vystaven v orderbooku, pak na čase už nezáleží, alespoň tedy mě je jedno, jestli na můj příkaz zareaguje dříve hft, nebo někdo jiný. Žádnou informační asymetrii zde nespatřuji.

  Zlo hft, přesněji řečeno veškerých velkoobjemových obchodů na veřejných burzách spočívá v něčem docela jiném. Je to prolobovaný způsob párování, který neupředňuje příkazy podle pořadí v jakém dorazily na burzu (fifo), ale podle objemu (pro-rata). Nutno dodat, že pro běžné poziční obchodování jde v podstatě o nula-nic.

 • 16. 4. 2015 21:13

  hunter (neregistrovaný)

  Dobrý den. Kdepak, mezi příkazem a uzavřením skutečného obchodu proběhne chvíle, není to v jeden okamžik. HFT tyto informace má a právě je použije k obchodu před vámi - mají super výkonné počítače přímo na burze, takže jejich obchod od příkazu k uskutečnění proběhne prakticky ihned.

  Když kupujete/prodáváte, tak nezadáváte požadavek na jednu cenu, ale vysíláte signál, že chcete nakoupit x ks akcií za tržní cenu (ta, co bude platit v době vypořádání). Interval je pár vteřin a mezitím se trh může trochu pohnout. Zpravidla se pohne o píď, to ani nezaznamenáte, ale oni jedou ve velkém a na těch objemech systematicky obírají hlavně drobné investory...

  Trh se ale může změnit i za tu chvíli o dost. Vyprávět by o tom mohli investoři se stop lossy počátkem krize. Když máte nastaveno, že třeba při poklesu ceny o 10 % prodáváte, tak to neznamená, že můžete tratit max. 10 %. Můžete i o dost víc. Až bude cena na poklesu 10 % tak pouze dáte příkaz a za pár sekund může být ztráta třeba 30 %. Většinou se potom obchodování pozastavuje.

 • 16. 4. 2015 22:17

  franta (neregistrovaný)

  Nemáte pravdu. Pokud zadám příkaz, tak rozhodně do světa nic nevysílám. Systém buď provede match (tzv. aggressive order) nebo můj order přidá do orderbooku. Teprve potom systém vyšle traderům aktuální market data.

 • 19. 4. 2015 20:40

  v.sp (neregistrovaný)

  Obchodník má povinnost dám vám nejlepší cenu. A obchody realizuje více ECN (obchodních systémů), ne jen jeden. Takže se podívá kde je nejlepší cena a tam pošle. Ale tam se zrealizuje třeba jen 10% vaší objednávky - koupíte od HFT tradera. Ten v tuto chvíli ví o vašem záměru a jedná podle něj, např. skoupí akcie z nyní nejlevnějšího ECN. V tuto chívli už váš obchodník posílá pokyn k nákupu těch 90% - a uspokojí ho ten HFT trader, ale za vyšší cenu, než byla původní.
  (Obchodník může poslat oba pokyny najednou, ale nabídka z toho druhého ECN zmizí díky HFT dříve, než tam pokyn dorazí - HFT má rychlejší spojení. A ECN s tou nejnižší cenou je to nejblíže obchodníkovi - HFT ho právě proto vybral.)

 • 20. 4. 2015 19:21

  polygon (neregistrovaný)

  To mi nějak nesedí. Proč by se mělo zrealizovat jen 10% objemu? Pokud to tam takto poslal broker, protože na best ask větší objem není, tak jak z toho hft pozná, že chci koupit více, jinde, kolik a kde? Jenom z toho, že se vyčerpal aktuální best ask? No a pokud se odešle příkaz na celý objem, tak se taky celý objem zrealizuje, jen za vyšší cenu, tak jak burza postupně příkaz spáruje s nabídkami. Hft už se nestihne stáhnout i kdyby chtěla.
  Tak jak tak se úvaha týká market příkazů. Pro limit příkazy lze routing a algoritmus pro vyhledání best ask na straně brokera jistě také použít ale obvykle to nemá smysl (viz poskytování/o­debírání likvidity) a nevěřím, že to brokeři nějak rutinně dělají.
  Co jsem tak vygooglil, třeba http://news.indiana.edu/releases/iu/2014/02/study-of-potential-conflict-of-interest-in-routing-limit-orders%20.shtml

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).