Hlavní navigace

Počasí pomohlo německým stavebníkům, prodejům nových domů v USA ne

23. 5. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Struktura německého HDP za Q1 17 odhalí, že významným tahounem byla stavební aktivita, čemuž dopomohlo i příznivé počasí. Dařilo se ale i průmyslu a investiční aktivitě. Ifo index ale bude varovat, že v Q2 17 jsou již podmínky o něco méně příznivé.

Obdobný obrázek by měly přinést květnové odhady PMI za velké evropské země i eurozónu jako celek. To by mělo prostor pro další posilování eura spíše limitovat.

Ifo varuje: růst HDP v Q2 17 zřejmě zpomalí

Druhý odhad růstu německé ekonomiky by měl potvrdit dynamiku HDP na 0,6 % q/q, jak ji ukázal první odhad. Dnes se navíc dočkáme i struktury růstu. Ta odhalí, že německou ekonomiku táhne primárně domácí poptávka. V rámci ní budou tahounem kapitálové a stavební investice, soukromá spotřeba by měla vykázat stabilní růst. Mírný pozitivní příspěvek k celkovému růstu by podle ekonomů SG měl přinést i zahraniční obchod. Nicméně výkonnost průmyslové i stavební produkce již ve druhém čtvrtletí tak dobrá jako v tom prvním nebude, což již naznačují předstihové indikátory. O to větší roli bude hrát soukromá spotřeba. Bez větších výdajů domácností si ekonomika růst okolo 0,5–0,6 % q/q nemůže udržet.

Německý Ifo index i PMI by měly ukázat na avizované zhoršování důvěry v průmyslu. V posledních měsících se totiž zhoršila důvěra v tomto odvětví ve Spojených státech i v Číně, a to se na německých předstihových indikátorech projeví. I tak by se ale Ifo index měl udržet na solidních hodnotách, které jsou v souladu s růstem HDP o 0,6 % q/q. Za celou eurozónu by PMI měly zůstat vysoko, když kompozitní ukazatel klesne pouze o desetinu bodu, což je stále konzistentní s rychlým růstem ekonomiky. Nicméně očekáváme, že v nadcházejících měsících se PMI bude zhoršovat a více se tak přibližovat realitě.

Ekonomové SG odhadují, že prodeje nových domů v USA v dubnu mírně vzrostly i přes nepříznivé počasí. V průběhu letošního dubna totiž byly srážky druhé nejčetnější za celou historii měření (123 let). Květnový předběžný PMI oproti dubnu mírně ztratí.

Euro proti dolaru na půlročním maximu

Zasedání euroskupiny k Řecku v souladu s očekáváním k žádnému závěru nedospělo. Času do splatnosti řeckého dluhu v červenci zatím zůstává relativně dost. Euro tak včera pokračovalo v trendu týdne minulého a vyšplhalo se na nejvyšší hodnotu za posledního půl roku. Zatímco první ranní kotace se nacházely ještě pod 1,12 USD/EUR, v odpoledních hodinách se kurz dostal na dohled úrovně 1,125 USD/EUR. Dnes ráno se kurz dokonce přes tuto úroveň přehoupl. Ve světle nedostatku čerstvých fundamentů euru pomohla německá kancléřka Angela Merkelová, když při debatě se studenty uvedla, že euro je slabé, z čehož německé exporty profitují.

skoleni9_11

Maďarská centrální banka dnes nic nezmění

Na svém pravidelném jednání se dnes k měnové politice sejde nejvyšší vedení maďarské centrální banky. Trh se změnou v nastavení měnové politiky nepočítá a my takém ne.

Středoevropské měny na úvod týdne v kurzu

Po krátkodobém oslabení nad 26,70 CZK/EUR ve druhé polovině minulého týdne začala česká koruna nový týden úspěšně. Po převážnou většinu včerejška se obchodovala za ceny pod 26,50 CZK/EUR, v pozdních odpoledních hodinách se kurz přehoupl lehce přes tuto úroveň. Oproti závěru minulého týdne byly včera silnější i okolní regionální měny. Dařilo se zejména maďarskému forintu, kterému pomohla květnová data podnikatelské a spotřebitelské důvěry.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).