Hlavní navigace

Po zasedání Fedu dolar prudce oslabil

18. 6. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Kurz eura proti dolaru se po většinu včerejšího dne pohyboval v úzkém pásmu kolem hodnoty 1,125 USD/EUR, když investoři vyčkávali na výsledek zasedání amerického Fedu.

Zprávy a události

Americká centrální banka na svém zasedání ponechala měnovou politiku v souladu s očekáváním beze změn. Výhled na ekonomiku sice pro letošní rok snížila, zároveň však členové FOMC nadále očekávají až dvě zvýšení sazeb v H2 15.

Květnová inflace v eurozóně byla podle finálních údajů potvrzena na 0,3 % y/y. Jádrové ceny vzrostly o 0,9 % y/y.

Průměrné mzdy v Polsku se v květnu zvýšily o 3,2 % y/y (trh 3,7 %). Zaměstnanost se ve stejném měsíci zvýšila o 1,1 % y/y.

Po zasedání Fedu dolar prudce oslabil

Kurz eura proti dolaru se po většinu včerejšího dne pohyboval v úzkém pásmu kolem hodnoty 1,125 USD/EUR, když investoři vyčkávali na výsledek zasedání amerického Fedu. Ten v souladu s očekáváním ponechal měnovou politiku beze změn, důležitější pro vývoj na trzích tak byla nová predikce centrální banky a komentáře šéfky Fedu Janet Yellen. Fed poměrně prudce snížil výhled pro letošní růst americké ekonomiky z 2,5 % na pouhých 1,9 % (především kvůli zklamání v Q1 15) a zhoršil očekávání pro míru nezaměstnanosti na konci roku z 5,1 % na 5,25 %. Navzdory tomu predikce úrokových sazeb („dots“) ukazuje na dvoje zvýšení sazeb v H2 15 celkem o 50 bb. Pro příští rok výhled obsahuje čtyři zvýšení měnověpolitických sazeb o celkem 100 bb. Janet Yellen nicméně zdůraznila, že pro Fed je nejdůležitější pokračující zotavování americké ekonomiky. Pro zvyšování sazeb je tak nutné, aby HDP ve zbytku roku kompenzovalo pokles v Q1 15 (o 0,7 % q/q anualizovaně podle posledního odhadu), aby přicházely dobré zprávy z trhu práce, a aby se inflace nacházela u dvouprocentního cíle. Ekonomové SG nadále očekávají jedno zvýšení sazeb v letošním září.

Trh si zasedání Fedu vyhodnotil jako holubičí, a to zřejmě kvůli zhoršení výhledu pro HDP a nezaměstnanost. Dolar tak proti euru oslabil o zhruba procento, když dnes ráno na evropských trzích kurz otevírá na úrovni 1,135 USD/EUR.

Údaje o inflaci (CPI) a z trhu práce (nové žádosti o dávky v nezaměstnanosti) dnes budou dominovat kalendáři makroekonomických údajů v USA. Po zasedání Fedu se ale nyní pozornost investorů pravděpodobně obrátí opět směrem k Řecku. Bude totiž zasedat euroskupina, kde by mělo proběhnout další kolo vyjednávání mezi Athénami a skupinou věřitelů. Dosažení dohody je ale zřejmě podle posledních zpráv nepravděpodobné, což by mělo mít negativní efekty na kurz eura.

Koruna útočila na nejsilnější úroveň od intervencí 

skoleni_27_5

Koruna si během včerejšího obchodování polepšila proti euru na nové maximum proti euru od intervencí ČNB z listopadu 2013. Česká měna totiž posílila o desetinu procenta, když se její kurz krátce dostal na mezibankovním trhu pod hranici 27,23 CZK/EUR. Nakonec však uzavřela těsně nad touto úrovní. Koruně nadále prospívají nedávná příznivá makroekonomická data i rychlejší inflace. Dalším faktorem může být útěk investorů z rizikovějších regionálních měn kvůli situaci v Řecku, z nichž někteří mohou investovat do korunových aktiv. V souladu s tím včera forint i zlotý zaznamenávaly ztráty. Forint oslabil o zhruba třetinu procenta, zlotý dokonce o více než půl procenta. Ani středa totiž nepřinesla žádné dobré zprávy o vyjednávání mezi Athénami a věřiteli. Navíc údaje z polského trhu práce nebyly příliš příznivé, když dynamika průměrných mezd zaostala v květnu za očekáváním analytiků.

Dnes bude zveřejněna série makroekonomických dat v Polsku. Konkrétně průmysl a maloobchodní tržby by měly za květen vykompenzovat výrazné dubnové poklesy a zlotému mírně prospět. Vyšší volatilita na forintu i zlotém by měla nicméně pokračovat kvůli nekončícím sporům ohledně Řecka. Na kurzu koruny proti euru nemůžeme vyloučit korekci směrem ke slabším korunovým úrovním. ČNB svůj kurzový závazek nehodlá v současné době opustit, prostor pro další posílení koruny je tak minimální. Současný kurz koruny spíše může motivovat k nákupům eur, což by mělo vést k oslabení české měny.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).