Hlavní navigace

Po zasedání Fedu dolar prudce oslabil

Marek Dřímal

Kurz eura proti dolaru se po většinu včerejšího dne pohyboval v úzkém pásmu kolem hodnoty 1,125 USD/EUR, když investoři vyčkávali na výsledek zasedání amerického Fedu.

Zprávy a události

Americká centrální banka na svém zasedání ponechala měnovou politiku v souladu s očekáváním beze změn. Výhled na ekonomiku sice pro letošní rok snížila, zároveň však členové FOMC nadále očekávají až dvě zvýšení sazeb v H2 15.

Květnová inflace v eurozóně byla podle finálních údajů potvrzena na 0,3 % y/y. Jádrové ceny vzrostly o 0,9 % y/y.

Průměrné mzdy v Polsku se v květnu zvýšily o 3,2 % y/y (trh 3,7 %). Zaměstnanost se ve stejném měsíci zvýšila o 1,1 % y/y.

Po zasedání Fedu dolar prudce oslabil

Kurz eura proti dolaru se po většinu včerejšího dne pohyboval v úzkém pásmu kolem hodnoty 1,125 USD/EUR, když investoři vyčkávali na výsledek zasedání amerického Fedu. Ten v souladu s očekáváním ponechal měnovou politiku beze změn, důležitější pro vývoj na trzích tak byla nová predikce centrální banky a komentáře šéfky Fedu Janet Yellen. Fed poměrně prudce snížil výhled pro letošní růst americké ekonomiky z 2,5 % na pouhých 1,9 % (především kvůli zklamání v Q1 15) a zhoršil očekávání pro míru nezaměstnanosti na konci roku z 5,1 % na 5,25 %. Navzdory tomu predikce úrokových sazeb („dots“) ukazuje na dvoje zvýšení sazeb v H2 15 celkem o 50 bb. Pro příští rok výhled obsahuje čtyři zvýšení měnověpolitických sazeb o celkem 100 bb. Janet Yellen nicméně zdůraznila, že pro Fed je nejdůležitější pokračující zotavování americké ekonomiky. Pro zvyšování sazeb je tak nutné, aby HDP ve zbytku roku kompenzovalo pokles v Q1 15 (o 0,7 % q/q anualizovaně podle posledního odhadu), aby přicházely dobré zprávy z trhu práce, a aby se inflace nacházela u dvouprocentního cíle. Ekonomové SG nadále očekávají jedno zvýšení sazeb v letošním září.

Trh si zasedání Fedu vyhodnotil jako holubičí, a to zřejmě kvůli zhoršení výhledu pro HDP a nezaměstnanost. Dolar tak proti euru oslabil o zhruba procento, když dnes ráno na evropských trzích kurz otevírá na úrovni 1,135 USD/EUR.

Údaje o inflaci (CPI) a z trhu práce (nové žádosti o dávky v nezaměstnanosti) dnes budou dominovat kalendáři makroekonomických údajů v USA. Po zasedání Fedu se ale nyní pozornost investorů pravděpodobně obrátí opět směrem k Řecku. Bude totiž zasedat euroskupina, kde by mělo proběhnout další kolo vyjednávání mezi Athénami a skupinou věřitelů. Dosažení dohody je ale zřejmě podle posledních zpráv nepravděpodobné, což by mělo mít negativní efekty na kurz eura.

Koruna útočila na nejsilnější úroveň od intervencí 

Koruna si během včerejšího obchodování polepšila proti euru na nové maximum proti euru od intervencí ČNB z listopadu 2013. Česká měna totiž posílila o desetinu procenta, když se její kurz krátce dostal na mezibankovním trhu pod hranici 27,23 CZK/EUR. Nakonec však uzavřela těsně nad touto úrovní. Koruně nadále prospívají nedávná příznivá makroekonomická data i rychlejší inflace. Dalším faktorem může být útěk investorů z rizikovějších regionálních měn kvůli situaci v Řecku, z nichž někteří mohou investovat do korunových aktiv. V souladu s tím včera forint i zlotý zaznamenávaly ztráty. Forint oslabil o zhruba třetinu procenta, zlotý dokonce o více než půl procenta. Ani středa totiž nepřinesla žádné dobré zprávy o vyjednávání mezi Athénami a věřiteli. Navíc údaje z polského trhu práce nebyly příliš příznivé, když dynamika průměrných mezd zaostala v květnu za očekáváním analytiků.

Dnes bude zveřejněna série makroekonomických dat v Polsku. Konkrétně průmysl a maloobchodní tržby by měly za květen vykompenzovat výrazné dubnové poklesy a zlotému mírně prospět. Vyšší volatilita na forintu i zlotém by měla nicméně pokračovat kvůli nekončícím sporům ohledně Řecka. Na kurzu koruny proti euru nemůžeme vyloučit korekci směrem ke slabším korunovým úrovním. ČNB svůj kurzový závazek nehodlá v současné době opustit, prostor pro další posílení koruny je tak minimální. Současný kurz koruny spíše může motivovat k nákupům eur, což by mělo vést k oslabení české měny.

Našli jste v článku chybu?