Hlavní navigace

Po výprodeji je možnost levně nakoupit japonské akcie

Autor: Shutterstock
Josef Němý

Výprodej v úvodních dvou měsících letošního roku vytvořil na akciových trzích několik zajímavých příležitostí. Jednou z nich je možnost výhodně nakoupit japonské akcie.

Výprodej v úvodních dvou měsících letošního roku vytvořil na akciových trzích několik zajímavých příležitostí. Jednou z nich je podle našeho názoru možnost výhodně nakoupit japonské akcie. Tokijský index Topix od začátku roku ztratil 12 %, oproti maximu z léta 2015 je slabší již přibližně o 20 %.

cestovko

Ziskovost japonských podniků v posledních letech na rozdíl od těch evropských stabilně roste a firmy tak nahromadily velké množství hotovosti, což by se mělo projevit v rostoucích dividendách. Přitom už nyní je tamní dividendový výnos atraktivní; v absolutních číslech je nejvyšší za poslední 3 roky, v relativním srovnáním s nyní už záporným výnosem desetiletých státních dluhopisů jsou aktuálně japonské akcie dokonce ještě o něco levnější, než byly na začátku dlouhého býčího trhu v roce 2009. Atraktivní ocenění dokumentuje i fakt, že více než polovina akcií v indexu Topix se nyní obchoduje pod úrovní své účetní hodnoty, přičemž dlouhodobým standardem je 1,2 násobek.

Další podporu by pak japonským akciím mohla poskytnout opatření jak na straně měnové, tak i fiskální politiky. Naši ekonomové vidí pro příští rok zvýšené šance na odložení plánovaného zvýšení spotřební daně. Uvolněná měnová politika by podle našich odhadů mohla již v letošním druhém pololetí způsobit opětovné oslabení japonského jenu, což se tradičně velmi rychle projevuje v cenách akcií místních exportérů.

Našli jste v článku chybu?