Hlavní navigace

Po vydařeném týdnu na burze převažovali prodejci

14. 8. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Pražská burza zahájila týden v poklidném tempu, aktivita investorů byla proti předcházející obchodní seancí poloviční. Ačkoli evropské trhy byly v plusu, v Praze převažovali prodejci.

Komentář trhu

Pražská burza zahájila nový týden v poklidném tempu, když aktivita investorů byla proti předcházející obchodní seancí poloviční. Na trhu však po vydařeném uplynulém týdnu převažovali prodejci, přestože evropské trhy se po většinu dne pohybovaly v plusu.

Pozitivní náladu v Evropě mírně podpořil nižší propad HDP v Řecku (-6,2 %). Naopak negativně překvapilo HDP v Japonsku, které anualizovaně rostlo pouze 1,4 %. Co se týče BCPP, ČEZ oslabil o 1,6 % na 726 Kč.

I přes zvýšení cílové ceny Komerční bankou na 780 Kč, zájem investorů o titul brzy vyprchal, nejistota je spojována hlavně s Temelínem. Cena elektřiny se přitom dostala již na dosah hladiny 50 EUR/MWh.

Nepatrně ztrácely také banky, Komerční banka se svezla na 3 680 Kč (-0,5 %), Erste Group na 380,1 Kč (-0,3 %). CME se ocitla na chvíli nad hladinou 108 Kč, závěr byl nicméně 106,4 Kč (-0,9 %). Společnost CME (vlastník domácí TV Nova) oznámila, že její dceřiná společnost CET 21 (provozovatel TV Nova) vydá seniorní dluhopisy za 70 mil. EUR. Důvodem bude především refinancování současného revolvingového úvěru (1,5 mld. Kč či 59,5 mil. EUR) a zbytek by měl být využit na obecné korporátní záležitosti.

KITD: Neutrální. DD: Nehodnoceno. Cílová cena: Nehodnoceno

KIT Digital dnes po zavření trhu zveřejní výsledky hospodaření za 2Q 2012. Samotná čísla budou pravděpodobně poměrně špatné vzhledem k nutné restrukturalizaci a ztrátě z prodeje některých aktiv. Nicméně to je již, podle našeho názoru, z velké části zaceněno. Klíčové pro investory bude hotovostní pozice společnosti kvůli riziku dalšího navyšování kapitálu a výhled cash flow na druhou polovinu roku. Podle předchozích komentářů managementu by KITD měl kladného cash-flow dosáhnout nejpozději ve 4Q.

CME: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 11 USD (220 Kč)

CME včera oznámila, že její dceřiná společnost CET 21 vydá seniorní dluhopisy za 70 mil. EUR. Důvodem bude především refinancování současného revolvingového úvěru (1,5 mld. Kč či 59,5 mil. EUR) a zbytek by měl být využit na obecné korporátní záležitosti. Podmínky nových dluhopisů by měly být shodné s podmínkami seniorních dluhopisů CET 21 vydaných v říjnu 2010, tedy s kupónem 9,0 % a splatností v roce 2017 (aktuální výnos do splatnosti na trhu je zhruba 6,5 %). Zprávu považujeme za neutrální vzhledem k téměř nezměněné dluhové pozici. Úspěšné umístění (uzavření transakce se očekává 16.8.) umožní společnosti prodloužit splatnost svých závazků.

skoleni_4_3

Komentář k americkému obchodování

Širší index S&P 500 v úvodu týdne ukončil nejdelší růstovou sérii za posledních 20 měsíců. Pokles nebyl nijak závratný, když odepsal jen 0,2 %, nicméně je to první „červený“ den po sedmidenním růstu. Investoři vnímali negativně výsledek růstu japonské ekonomiky, která zpomalila na 1,4 %, přičemž ekonomově prognózovaly 2,3 % růstu HDP. Trhům neprospělo ani snížení výhledu růstu čínské ekonomiky v podání Bank of America, která snížila dosavadní růstovou prognózu z 8 % na 7,7 % pro tento rok. Ztrátovou seanci započaly evropské trhy, které taky přerušily zelenou rally, ale krátkodobý impuls trhům přineslo řecké HDP, které v porovnání s prognózou –7 % pokleslo „jen“ o 6,2 %. Makroekonomický kalendář byl v USA prázdný a tak se zraky investorů soustředily především na korporátní zprávy.

Technologický NASDAQ byl tažen Googlem, který posílil o 2,8 % na 660 USD poté, co oznámil snížení počtu zaměstnanců (4 000) v divizi Motorola Mobility Holdings Inc. Naopak poskytovatel cestovních služeb TripAdvisor odepsal takřka 4,5 %, pod tíhou zpráv také o Googlu, který hodlá převzít konkurenta John Wiley & Sons Inc. spolu s divizí Frommer´s, která také poskytuje cestovatelské služby a plánuje tak přetáhnout zákazníky TripAdvisor a Yelp. Výrazný pokles (4,4 %) zaznamenaly akcie solárního giganta First Solar Inc., po zprávách německého konkurenta Solarworld AG o tom, že společnost bude v roku 2012 ztrátová.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).