Srpnové výsledky průmyslu na první pohled rozhodně nepotěší. Výroba se v meziročním srovnání snížila o 5,2 %, nicméně část z tohoto poklesu jde na vrub o jeden den nižšímu počtu pracovních dnů. Po zohlednění tohoto kalendářního vlivu je propad průmyslu přece jen o něco slabší, a sice –3,6 %.
Proč jsou výsledky na první pohled nepříznivé, naznačuje samotná správa statistického úřadu. V první řadě jde na vrub výrobě osobních automobilů, která v létě zaznamenává výkyvy v důsledku celozávodních dovolených. A tentokrát se ukazuje, že přesuny tohoto volna navýšily výsledek průmyslu v červenci a srazily ho zpět v srpnu.
A podobné to bude i se zakázkami automobilek. Proto jejich tempo a tedy ani celkově slabý růst zakázek (+1,4 %) dramaticky nepřeceňujeme.
Propad kromě automobilek zažívá energetika a těžební průmysl, kde ovšem nejde o žádnou novinku. Naproti tomu produkci elektrotechniky a chemii letní měsíce nezasáhly a oba tyto obory se mohou pochlubit dvojciferným číslem.
Srpnová čísla za průmysl rozhodně nepotěší, ale je nutné brát je v kontextu předchozího měsíce, který byl abnormálně silný. Proto aktuální čísla rozhodně nepovažujeme za extrémně nepříznivá a předpokládáme, že se průmysl v září již vrátil k normálu.
Ostatně i měkké ukazatele důvěry včetně indexu nákupních manažerů nenaznačují, že by propad průmyslu měl být delší povahy, právě naopak. Průmysl tak ani po srpnovém čísle nepřijde o svoji dominantní roli motoru české ekonomiky.