Hlavní navigace

Po špatném startu se trhy oklepaly

24. 3. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Pomalu se nám blíží do svého závěru první čtvrtletí roku 2016. Navzdory mnoha očekáváním byl vstup finančních trhů do letošního roku téměř katastrofální.

Byli jsme svědky dramatických výprodejů na akciových trzích po celém světě, padaly ceny komodit, propadaly se výnosy kvalitních státních dluhopisů, mnohdy hlouběji do záporného teritoria. Index finančních podmínek, který počítá agentura Bloomberg, se dostal na nejnižší úrovně od roku 2012.

Ruku v ruce s tímto vývojem na finančních trzích panovaly obavy z přenosu do reálné ekonomiky. Horší sentiment mezi nákupními manažery firem odhalily klesající PMI indexy na globální úrovni i ve velkých ekonomikách Spojených států, Velké Británie, eurozóny, Číny či Japonska.

skoleni_29_6

Březnová zasedání klíčových centrálních bank ale přinesla na finanční trhy zklidnění – ECB přišla s razantním balíkem opatření na uvolnění měnových podmínek v eurozóně, Fed zase přislíbil neutahovat měnové kohouty tak rychle. Výsledkem je, že se index finančních podmínek na globálních trzích během března výrazně zlepšil a vymazal tak propady z ledna a první poloviny února.

Bohužel na datech z reálné ekonomiky to zatím vidět není. Předběžné hodnoty PMI indexů ukazují na pokračující zpomalování růstové aktivity v průmyslových sektorech nejvýznamnějších světových ekonomik. Přeci jenom existují časová zpoždění, než se klidnější situace na finančních trzích na vyšší průmyslové aktivitě projeví. Nicméně březnové zklidnění na finančních trzích je příslibem, že i v reálných ekonomikách by pesimismus mohl postupně ustupovat.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).