Hlavní navigace

Po slabém srpnu by reálná ekonomika měla v září opět posílit

Jiří Škop

Srpnová data z reálné ekonomiky byla slabá, když průmysl i exporty byly ovlivněny celozávodními dovolenými (navíc automobilka

Srpnová data z reálné ekonomiky byla slabá, když průmysl i exporty byly ovlivněny celozávodními dovolenými (navíc automobilka Škoda přecházela na nový model Fabie). V září bychom se tam měli dočkat lepších výsledků. Maloobchodní tržby by měly ve stejném měsíci jen mírně poklesnout, další zlepšení očekáváme u říjnové míry nezaměstnanosti. Nakonec spotřebitelské ceny by měly být v říjnu vyšší o 0,7 % y/y, což by byl stejný výsledek jako v předchozím měsíci.

Maloobchodní prodeje by v září měly marginálně poklesnout o 0,1 % meziměsíčně (SWDA ) kvůli nižším prodejům aut. Negativní dopad posledního kola sankcí mezi Ruskem a EU by měl být u maloobchodu zanedbatelný, ačkoliv spotřebitelská důvěra zaznamenala během srpna i září zhoršení o 3,5 bodu. V říjnu se již ovšem nálada spotřebitelů opět vylepšila, když pro domácnosti je daleko důležitější vývoj jejich disponibilních příjmů a zaměstnanosti. Ochotu utrácet již nebrzdí předchozí fiskální konsolidace a trh práce a finanční situace domácností se zlepšuje. Pokud se konflikt s Ruskem dále nevyhrotí, tyto faktory jsou dostatečně silné na to, aby spotřeba domácností pokračovala v růstu (fiskální politika se navíc stává expanzivní, což  by mělo kromě jiného podpořit i reálné disponibilní příjmy).

Nejvíce zasaženým sektorem při zhoršení vnějšího prostředí je samozřejmě exportně orientovaný průmyslový sektor, když podíl tržeb z vývozu na celkových tržbách se pohybuje okolo 50 %. I když slabší koruna českému průmyslu prospívá, zhoršená situace na našich exportních trzích se musí projevit. Německá ekonomika se pravděpodobně bude nacházet až do začátku příštího roku na hraně recese, evropská unie pak patrně zaznamená technickou recesi. I přesto by měl domácí průmysl v září přidat slušných 2,4 % a částečně tak vykompenzovat srpnový propad o 3,6 %, který byl způsoben technickými faktory (celozávodní dovolené, automobilka Škoda přecházela na nový model Fabie). Výraznější růst výroby na trvalejší bázi očekáváme až od druhého čtvrtletí příštího roku. V tomto období by mělo pomáhat již obnovené oživení na zahraničních trzích a stále uvolněné měnové podmínky.

Situace na trhu práce se zlepšuje, především pokud se jedná o míru nezaměstnanosti. Podle dat z úřadu práce se podíl nezaměstnaných od začátku letošního roku do konce září snížil o 0,40 pb (SA). Mírný pokles by měl pokračovat ještě do konce roku vzhledem ke zpoždění mezi vývojem míry nezaměstnanosti a vývojem produkce. V říjnu očekáváme pokles sezónně očištěné míry nezaměstnanosti ze 7,57 % na 7,51 %. Bez sezónního očištění by pak podíl nezaměstnaných měl poklesnout ze 7,26 % na 7,16%.

dan_nemovitost

Očekáváme, že inflace zůstane nízká v letošním i v příštím roce, což je pozitivní zpráva pro domácnosti a jejich spotřebu. V současné době tlačí inflaci směrem dolů ceny potravin (v říjnu –0,5 % NSA i SA) díky nadprůměrné úrodě a ruským sankcím na dovoz potravin a ceny pohonných hmot díky výraznému propadu cen ropy (-1,0 %).  Regulované ceny by měly mírně poklesnout díky nižším cenám lázeňských pobytů ( 0,1 %), naopak jádrové ceny by měly díky pozitivní sezónnosti přidat 0,42 % (0,0 % SA). V meziročním vyjádření by celková inflace měla stagnovat na zářijových 0,7 % a jádrová na 1,1 %.

14. listopadu bude zveřejněn první odhad HDP za třetí čtvrtletí tohoto roku, struktury HDP se dočkáme až 28. listopadu. Mezikvartální růst HDP by měl dosáhnout 0,4 % a meziroční by měl stagnovat na 2,5 %. Pozitivní růst ve třetím čtvrtletí však bude pravděpodobně způsoben pouze příspěvkem daní z produktů, které opět ovlivní předzásobení kolky kvůli změně spotřební daně na cigarety od října letošního roku. Hrubá přidaná hodnota, která nebere v potaz daně z produktů a dotace, by měla v Q3 14 poklesnout o 0,1 %, když negativně přispívaly patrně průmysl a stavebnictví. Z poptávkové strany očekáváme pozitivní příspěvek od spotřeby domácností, fixních investic a zejména zásob, negativní příspěvek by měly přinést čisté exporty.

Našli jste v článku chybu?