Hlavní navigace

Po roce je tu opět vánoční nadílka Fedu

14. 12. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Rok se s rokem sešel a je tu opět prosincové zasedání americké centrální banky, na kterém Fed konečně přejde od slov k činům.

Co tedy od večerního zasedání FOMC vlastně čekat a co nikoliv? Tak předně dojde ke zvýšení úrokových sazeb, ale to by trh nemělo v zásadě nijak rozhodit, neboť se s ním všeobecně počítá. Zajímavější již může být reakce na novou prognózu a především na komentář k rozhodnutí FOMC a eventuálně i na tiskovou konferenci Janet Yellenové. Pokud jde o novou prognózu, tak to hlavní – tedy vedením Fedu odhadovaná trajektorie úrokových sazeb by měla zůstat beze změny, což by mělo uklidnit trh dluhopisů. Na druhou stranu hlavní makro odhady Fedu pro rok 2017 se mohou změnit a to spíše k lepšímu, což by mohl být naopak mírně jestřábí signál.

Co se pak týká komentáře FOMC, tak by zde mělo být uvedeno, že (makroekonomická) rizika jsou “vyrovnaná”. Tedy bude lehce jestřábím způsobem upravena mírnější fráze o “téměř vyrovnaných” rizicích, jež obsahuje listopadový komentář FOMC.A konečně zajímavá bude i tiskovka J. Yellenové, která se ocitne ve zcela nové roli, neboť bude muset nově začít (přes otázky novinářů) komunikovat s nastupujícím republikánským prezidentem, který na rozdíl od odcházejícího B. Obamy, o ní nemá valné mínění. Ač z personálního hlediska nebudou následující kvartály pro Yellenovou jednoduché (mandát jí končí v únoru 2018), tak pro trhy bude nejdůležitější, jak vedení Fedu hodlá interpretovat připravovanou fiskální expanzi ze strany Kongresu. Yellenová přitom bude muset být při hodnocení makroekonomických dopadů fiskální expanze (a reakce Fedu na ní) krajně opatrná a to nejen s ohledem na politickou citlivost tohoto tématu. Trhy dluhopisů by totiž dostaly ránu do vazu, pokud by Yellenová vyslala signál, že stimulace poptávky ze strany Kongresu může přinutit Fed přestat uvažovat o (pouze) postupném zvyšováním úrokových sazeb.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).