Hlavní navigace

Po prudkých propadech se drží koruna na slabých úrovních

12. 4. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Včerejší obchodování na české koruně bylo velmi poklidné. Po středečním prudkém oslabení se koruna drží na nejslabší úrovni za rok a půl.

Zprávy a události

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden v USA poklesl o 42 tisíc na 346 tisíc (trh 360 tisíc).

Francouzský harmonizovaný index spotřebitelských cen za měsíc březen vzrostl o 0,8 % m/m (trh 0,8 %). V meziročním srovnání inflace decelerovala z únorových 1,2 % y/y na 1,1 % y/y (trh 1,0 %).

Maďarské spotřebitelské ceny v březnu vzrostly o 0,3 % m/m (trh 0,5 %), v meziroční dynamice dále decelerovaly z únorových 2,8 % y/y na 2,2 % y/y.

Euro včera oproti dolaru mírně posílilo

Euro během včerejšího dne oproti dolaru ve výsledku posílilo 0,4 %. I přes denní volatilitu se v závěru čtvrtečního obchodování na mezibankovním trhu nacházelo kolem 1,3110 USD/EUR. Během asijské seance společná evropská měna ještě mírně posílila.

Včera jsme se dočkali indexů spotřebitelských cen (podle národních metodik i harmonizované s EU) z Francie a Německa za minulý měsíc, které byly více méně v souladu s tržním očekáváním. Německý harmonizovaný index vzrostl o 0,4 % m/m a 1,8 % y/y. Francouzské spotřebitelské ceny vzrostly o 0,8 % m/m a 1,1 % y/y. Francouzská inflace deceleruje už od loňského srpna, což je hlavně důsledek nižších energetických cen. Podle těchto výsledků by březnová inflace v eurozóně měla stagnovat na 1,7 % y/y (bude zveřejněna v úterý 16. dubna).  Na druhé straně Atlantiku byla zveřejněna obvyklá čtvrteční statistika o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden. Ty překvapily poklesem z revidovaných 388 tisíc na 346 tisíc (trh 360 tisíc) a potvrdily zlepšující se trend na americkém trhu práce.

Dnes se v USA dočkáme březnových maloobchodních tržeb (trh stagnace) a indexu cen výrobců (trh –0,2 % m/m, 1,4 % y/y). Michiganská univerzita také zveřejní předběžný údaj o dubnové spotřebitelské důvěře. Ta by si podle tržního konsensu měla mírně pohoršit ze 78,6 bodu na 78,5 bodu. V eurozóně bude uveřejněna průmyslová výroba za únor. Ta by podle tržního konsensu měla meziměsíčně vzrůst o 0,2 % m/m (SA) a meziročně poklesnout o 2,5 % y/y (WDA). V Dublinu bude probíhat neformální setkání Euroskupiny a Eurofinu. Na programu je diskuze o situaci ve Slovinsku a nedávný vývoj v Portugalsku.

Koruna se drží na nejslabší úrovni za rok a půl

Včerejší obchodování na české koruně bylo velmi poklidné. Domácí měna se po středečním prudkém oslabení obchodovala na mezibankovním trhu kolem 25,90 CZK/EUR a drží se na nejslabší úrovni za rok a půl. Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné kurzotvorné indikátory, které by mohly hladinu směnného kurzu ovlivnit.

Maďarský forint včera posílil téměř o 0,2 %. Navzdory dopolednímu oslabení se maďarská měna odpoledne obchodovala kolem 296,5 HUF/EUR. V Maďarsku byla včera zveřejněna spotřebitelská inflace, která decelerovala více, než tržní konsensus čekal. Index spotřebitelských cen za březen vzrostl o 0,3 % m/m (trh 0,5 %) a o 2,2 % y/y po únorových 2,8 % y/y (trh 2,5 %). Inflace zpomaluje hlavně kvůli tomu, že vláda nařídila 10% snížení energetických cen. Tímto se inflace dostala na nejnižší úroveň od roku 1974 a vytvořila prostor pro další snižování klíčové úrokové sazby. Příští zasedání centrální banky se bude konat 23. dubna a trh čeká snížení klíčové úrokové sazby o 25 bb na 4,75 %. Polskému zlotému se ve čtvrtek příliš nedařilo, když během dne ztratil 0,4 % a v závěru obchodování se nacházel kolem úrovně 4,1150 PLN/EUR.

Účto_tip_změny21

Dnes se v regionu dočkáme pouze konečného únorového údaje o maďarské průmyslové výrobě. Předběžný údaj ukázal na 0,3% meziměsíční nárůst (-1,1% meziročně).

Česká swapová výnosová křivka včera vzrostla o 1–2 bb po celé své délce.

Autor článku

Autorka pracuje v jako ekonomická analytička v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).