Hlavní navigace

Po prudkých propadech se drží koruna na slabých úrovních

Jana Malíčková

Včerejší obchodování na české koruně bylo velmi poklidné. Po středečním prudkém oslabení se koruna drží na nejslabší úrovni za rok a půl.

Doba čtení: 3 minuty

Zprávy a události

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden v USA poklesl o 42 tisíc na 346 tisíc (trh 360 tisíc).

Francouzský harmonizovaný index spotřebitelských cen za měsíc březen vzrostl o 0,8 % m/m (trh 0,8 %). V meziročním srovnání inflace decelerovala z únorových 1,2 % y/y na 1,1 % y/y (trh 1,0 %).

Maďarské spotřebitelské ceny v březnu vzrostly o 0,3 % m/m (trh 0,5 %), v meziroční dynamice dále decelerovaly z únorových 2,8 % y/y na 2,2 % y/y.

Euro včera oproti dolaru mírně posílilo

Euro během včerejšího dne oproti dolaru ve výsledku posílilo 0,4 %. I přes denní volatilitu se v závěru čtvrtečního obchodování na mezibankovním trhu nacházelo kolem 1,3110 USD/EUR. Během asijské seance společná evropská měna ještě mírně posílila.

Včera jsme se dočkali indexů spotřebitelských cen (podle národních metodik i harmonizované s EU) z Francie a Německa za minulý měsíc, které byly více méně v souladu s tržním očekáváním. Německý harmonizovaný index vzrostl o 0,4 % m/m a 1,8 % y/y. Francouzské spotřebitelské ceny vzrostly o 0,8 % m/m a 1,1 % y/y. Francouzská inflace deceleruje už od loňského srpna, což je hlavně důsledek nižších energetických cen. Podle těchto výsledků by březnová inflace v eurozóně měla stagnovat na 1,7 % y/y (bude zveřejněna v úterý 16. dubna).  Na druhé straně Atlantiku byla zveřejněna obvyklá čtvrteční statistika o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden. Ty překvapily poklesem z revidovaných 388 tisíc na 346 tisíc (trh 360 tisíc) a potvrdily zlepšující se trend na americkém trhu práce.

Dnes se v USA dočkáme březnových maloobchodních tržeb (trh stagnace) a indexu cen výrobců (trh –0,2 % m/m, 1,4 % y/y). Michiganská univerzita také zveřejní předběžný údaj o dubnové spotřebitelské důvěře. Ta by si podle tržního konsensu měla mírně pohoršit ze 78,6 bodu na 78,5 bodu. V eurozóně bude uveřejněna průmyslová výroba za únor. Ta by podle tržního konsensu měla meziměsíčně vzrůst o 0,2 % m/m (SA) a meziročně poklesnout o 2,5 % y/y (WDA). V Dublinu bude probíhat neformální setkání Euroskupiny a Eurofinu. Na programu je diskuze o situaci ve Slovinsku a nedávný vývoj v Portugalsku.

Koruna se drží na nejslabší úrovni za rok a půl

Včerejší obchodování na české koruně bylo velmi poklidné. Domácí měna se po středečním prudkém oslabení obchodovala na mezibankovním trhu kolem 25,90 CZK/EUR a drží se na nejslabší úrovni za rok a půl. Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné kurzotvorné indikátory, které by mohly hladinu směnného kurzu ovlivnit.

Maďarský forint včera posílil téměř o 0,2 %. Navzdory dopolednímu oslabení se maďarská měna odpoledne obchodovala kolem 296,5 HUF/EUR. V Maďarsku byla včera zveřejněna spotřebitelská inflace, která decelerovala více, než tržní konsensus čekal. Index spotřebitelských cen za březen vzrostl o 0,3 % m/m (trh 0,5 %) a o 2,2 % y/y po únorových 2,8 % y/y (trh 2,5 %). Inflace zpomaluje hlavně kvůli tomu, že vláda nařídila 10% snížení energetických cen. Tímto se inflace dostala na nejnižší úroveň od roku 1974 a vytvořila prostor pro další snižování klíčové úrokové sazby. Příští zasedání centrální banky se bude konat 23. dubna a trh čeká snížení klíčové úrokové sazby o 25 bb na 4,75 %. Polskému zlotému se ve čtvrtek příliš nedařilo, když během dne ztratil 0,4 % a v závěru obchodování se nacházel kolem úrovně 4,1150 PLN/EUR.

dan_z_prijmu

Dnes se v regionu dočkáme pouze konečného únorového údaje o maďarské průmyslové výrobě. Předběžný údaj ukázal na 0,3% meziměsíční nárůst (-1,1% meziročně).

Česká swapová výnosová křivka včera vzrostla o 1–2 bb po celé své délce.

Našli jste v článku chybu?