Hlavní navigace

Po dočasném posílení se koruna vrátila k úrovni 26,0 CZK/EUR

12. 7. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Zisky z první poloviny týdne koruna neudržela. Zatímco nejdříve si koruna o procento polepšila, ve druhé polovině týdne jsme byli svědky opětovného oslabení.

Zisky z první poloviny týdne koruna neudržela. Zatímco během první poloviny týdne si koruna o procento polepšila, když krátce dokonce atakovala hladinu 25,75 CZK/EUR, ve druhé polovině týdne jsme byli svědky opětovného návratu k hladině 26,0 CZK/EUR.

Efekt překvapivých tuzemských dat byl pouze dočasný. Jednalo se totiž o překvapení pouze na první pohled. Spotřebitelské ceny se v červnu zvýšily o výrazných 0,4 % m/m, což znamenalo zrychlení meziroční dynamiky na 1,6 % po květnových 1,3 % y/y. My jsme dokonce čekali další pokles k 1,2 % y/y. Překonána byla i prognóza centrální banky ve výši 1,4 %. To vedlo ke zmírnění rizik bezprostředních přímých intervencí ze strany centrální banky proti české koruně. Další pozitivní překvapení přišlo z trhu práce, kde se podíl nezaměstnaných navzdory očekávané stagnaci na květnových 7,5 % snížil na 7,3 %. Pohled na strukturu obou ukazatelů však odhaluje, že lepší čísla byla důsledkem jednorázových faktorů. Za vzestupem inflace stály výlučně vyšší ceny potravin (zejména kvůli přechodu z loňských brambor na letošní). A i komentář z ČNB vyzněl ve smyslu, že oproti stávající prognóze je růst cen potravin rychlejší, na druhé straně se pod prognózou nachází korigovaná inflace. Za poklesem nezaměstnanosti mohly stát silnější sezónní faktory, které byly naopak v předchozích měsících z důvodu nepříznivého počasí tlumeny. Z externích faktorů stál za oslabujícím trendem koruny v druhé polovině týdne optimismus na výše úročených měnách, který ve středu týdne podpořil šéf americké centrální banky Bernanke konstatováním, že měnová politika v USA zůstane uvolněná, dokud bude potřeba.

legislativni_zmeny_21

Dnes publikovaná statistika květnové platební bilance potvrdila, že s externí nerovnováhou česká ekonomika problémy nemá. Běžný účet platební bilance překvapil po druhé v řadě přebytkem navzdory očekávanému schodku. Aktivní saldo dosáhlo za květen bezmála dvou miliard korun, zatímco konsensus ukazoval na deficit téměř 9,5 mld. CZK. V meziročním vyjádření jde o zlepšení o více jak 18,5 mld. CZK. Reakce trhu na tato data však byla nulová.

V okolí úrovně 26,0 CZK/EUR by se kurz koruny měl držet i nadále. Kolem této úrovně se nachází již zhruba tři měsíce. Tuzemská měna je tak slabší, než s čím počítá prognóza ČNB a kompenzuje tak kumulující se antiinflační rizika. Na tomto obrázku by se nic zásadního v příštím týdnu změnit nemělo. Z fundamentálního pohledu nás hned v úvodu příštího týdne čeká zveřejnění červnového vývoje cen průmyslových a zemědělských výrobců. Reakce trhů tradičně není na tato data nijak významná. To zřejmě bude platit i tentokráte, zejména pokud jde o produkční ceny. V souladu s konsensem předpokládáme meziměsíční pokles cen o 0,1 % m/m, meziročně by měly být o 0,5 % výše (tržní konsensus se nachází na 0,6 % y/y) po květnových 0,3 % y/y. Data by měla potvrdit nízké inflační tlaky plynoucí z produkční sféry. Mnohem zajímavější budou čísla o vývoji cen zemědělských producentů, a to ve světle výše diskutované červnové inflace, za jejímž vzestupem stály právě ceny potravin. V tomto týdnu zveřejněný odhad ČSÚ týkající se letošní úrody naznačuje ve srovnání s loňskou sklizní zlepšení. To by se v průběhu času mělo projevit minimálně v zastavení trendu zvyšujících se cen zemědělských produktů a následně i v cenách potravin pro koncového spotřebitele.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).