Hlavní navigace

Po dlouhé době více než procento. Stavební spoření má novou nejvýhodnější nabídku

28. 5. 2018
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Wüstenrot má nový tarif ProSpoření eOF-S. V recenzi vychází dobře. Nabízí nejvyšší úrok bez podmínek a navíc je možné získat nižší poplatek za uzavření smlouvy.

Wüstenrot stavební spořitelna vyrukovala s novou tarifní variantou stavebního spoření. Nese označení ProSpoření eOF-S a bude zajímat především střadatele, kteří chtějí zhodnocovat své pravidelné vklady. Úroková sazba spoření je totiž 1,2 %, což je po dlouhém období klesajících úrokových sazeb první základní sazba standardního tarifu vyšší než jedno procento.

Nejvyšší základní sazba na trhu

Úrokové sazby stavebních spořitelen se poslední dva roky držely na hranici jednoho procenta. Výjimkou byly různé akční nabídky a úrokové bonusy, pro jejichž dosažení bylo třeba splnit určité dodatečné podmínky. Dobrým příkladem je tarif OF-S od Wüstenrotu, předchůdce nového tarifu eOF-S. Starší tarif OF-S nabízí úročení sazbou 0,5 % s dodatečným bonusem +0,7 %, což dělá celkem 1,2 %. Nicméně pro získání úrokového bonusu je nutné pravidelné spoření ve stanovené výši po dobu sedmi let, tedy o jeden rok déle, než je nutné pro získání státní podpory. 

Dalším příkladem, který je nutno zmínit, je akční nabídka Raiffeisen stavební spořitelny. Ta od dubna nabízí základní sazbu dokonce 1,5 %, ale pouze pro mladé do 25 let (včetně).

Nový tarif ProSpoření eOF-S je po dlouhé době první, který je skutečně pro všechny a má základní sazbu vyšší než jedno procento. A co potěší ještě více: k této úrokové sazbě je možno získat ještě další zvýhodnění navíc.

Smlouva přes internet a Kamarádi

Aktuálně nabízí Wüstenrot dvě zvýhodnění a obě se týkají poplatku za uzavření smlouvy. Poplatek za uzavření smlouvy je jednorázový poplatek, který je u všech stavebních spořitelen stejný a činí jedno procento z cílové částky. Většina akčních nabídek stavebních spořitelen spočívá ve snížení tohoto poplatku, nebo jeho úplném odpuštění. Podobně je tomu i u Wüstenrotu.

Prvním zvýhodněním je uzavření smlouvy prostřednictvím webových stránek stavební spořitelny. Sice nejde o skutečné online uzavření smlouvy, je potřeba zajít na poradenské místo Wüstenrotu kvůli osobní identifikaci, ale zato je možné získat 50% slevu na poplatku za uzavření smlouvy. Při uzavření smlouvy přes internet tady zaplatíme jen 0,5 % cílové částky.

Děti a mladí, kteří ještě nedovršili 24 let věku, mohou získat smlouvu o stavebním spoření zcela bez poplatku za uzavření smlouvy. Podmínkou je pouze sjednání cílové částky ve výši 150 tisíc Kč a vložení částky alespoň 1500 Kč do čtyř měsíců. Alternativně je možno sjednat cílovou částku 300 tisíc Kč a vložit do čtyř měsíců alespoň 3000 Kč. Tyto dvě možnosti jsou nabízeny pod názvy Kamarád a Kamarád+. 

Kolik to vychází?

Každého přirozeně zajímá, jaké zhodnocení takové spoření přinese. Smlouva o stavebním spoření se neuzavírá na určitou dobu, nicméně pokud pouze spoříme a nežádáme o úvěr, je nutné spořit alespoň šest let, abychom získali nárok na státní podporu. Státní podpora je totiž důležitou složkou výnosu ze stavebního spoření.

Státní podpora činí 10 % z ročně uspořené částky, nejvýše však 2000 Kč ročně. Jako optimální výše měsíčního vkladu se proto doporučuje částka kolem 1700 Kč.

Kromě státní podpory zahrneme do výpočtu také úroky, srážkovou daň z úroků a veškeré poplatky.

Pokud chceme pouze spořit po dobu šesti let, je vhodné zvolit relativně nízkou cílovou částku, abychom neplatili zbytečně vysoký poplatek za uzavření smlouvy. V našem případě jsme pro výpočet použili cílovou částku 140 tisíc Kč, u varianty Kamarád je výsledek stejný pro obě povolené cílové částky (150 i 300 tisíc Kč).

Výpočet výnosu ze stavebního spoření v tarifu eOF-S Wüstenrot stavební spořitelny. Výpočet předpokládá klienta, který uzavřel smlouvu o stavebním spoření v polovině roku a spoří 1700 Kč měsíčně po dobu šesti let, cílová částka je 140 tis. Kč.
Tarifní varianta ProSpoření eOF-S Kamarád ProSpoření eOF-S online ProSpoření eOF-S
Vklady 122 400 Kč 122 400 Kč 122 400 Kč
Státní podpora 12 438 Kč 12 364 Kč 12 289 Kč
Úroky 4669 Kč 4614 Kč 4558 Kč
Daň z úroků  –700 Kč  –692 Kč  –684 Kč
Poplatek za uzavření smlouvy 0 Kč  –700 Kč  –1400 Kč
Ostatní poplatky  –1974 Kč  –1974 Kč  –1974 Kč
Naspořeno celkem 136 833  136 012  135 190 
Čistá úroková sazba 3,69 % 3,50 % 3,30 %
Odpovídající sazba spořicího účtu 4,35 % 4,12 % 3,88 %

Zdroj: stavebky.cz

Nejvýhodněji vychází varianta Kamarád pro děti a mladé do 24 let. Díky nulovému poplatku za uzavření smlouvy je naspořená částka nejvyšší a odpovídající čistá úroková sazba činí 3,69 %. To znamená, že pokud bychom chtěli stejného zhodnocení dosáhnout na spořicím účtu, musel by být úročen sazbou 4,35 %.

Celkem logicky vychází na druhém místě varianta smlouvy stavebního spoření uzavřeného přes webové stránky, která je zatížená polovičním poplatkem za uzavření smlouvy. A základní varianta ProSpoření eOF-S dává čisté zhodnocení „jen“ 3,30 %. Uvozovky jsou zde na místě, protože podobné zhodnocení dnes není zajištěným bankovním produktem dosažitelné.

Výhody a nevýhody

Výhody jsou zřejmé. Stačí si porovnat aktuální úrokové sazby spořicích účtů a termínovaných vkladů. ProSpoření eOF-S nabízí skutečně několikanásobně vyšší výnos. Vklady včetně úroků jsou ze zákona pojištěny až do výše 2,5 milionu Kč, stejně jako u všech bank.

skoleni_4_3

Při uzavírání smlouvy je však nutné počítat s tím, že naše vklady budou po dobu šesti let na účtu stavebního spoření vázány. Peníze není možno průběžně vybírat po částech, je nutné celou smlouvu o stavebním spoření ukončit a vybrat celou naspořenou částku najednou. Smlouvu je sice možno ukončit kdykoli, tedy i dříve než po šesti letech, ale v takovém případě přijdeme o státní podporu a zaplatíme sankční poplatek ve výši 0,9 % cílové částky za předčasné ukončení (po šesti letech je ukončení smlouvy bezplatné). 

I když je tarif ProSpoření eOF-S určen především ke spoření, i zde můžeme po splnění sjednaných podmínek čerpat úvěr ze stavebního spoření. Úvěr ze stavebního spoření však má úrokovou sazbu 4,19 %, což je hodně. Proto pokud uvažujete o úvěru ze stavebního spoření, poohlédněte se raději jinde. ProSpoření eOF-S je skutečně nabídka výhodná pro spoření, nikoli pro získání úvěru.

Autor článku

Fyzik, který se řízením osudu dostal do sféry bankovnictví. Je autorem učebnice matematiky stavebního spoření, tento předmět také externě přednáší na VŠE. Zároveň i konzultant a provozovatel serveru stavebky.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).