Hlavní navigace

PMI za eurozónu přinesl pozitivní překvapení

23. 10. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Průzkum PMI za eurozónu přinesl pozitivní překvapení, neboť kompozitní indikátor se v říjnu nečekaně zlepšil a vyrovnal tak letošní třetí nejvyšší úroveň.

Indikátor PMI naznačuje, že HDP eurozóny rostl v letošním třetím čtvrtletí mezikvartálně o 0,4 % a stejné tempo růstu si růst ekonomiky dle všeho zachoval i na počátku závěrečného čtvrtletí.

Předběžné výsledky za říjen hlásí, že kompozitní PMI (a tedy také růst hospodářské aktivity) vzrostl v Německu, ve Francii a též ve zbytku eurozóny.

Říjnový průzkum PMI tak přinesl nečekaně dobrou zprávu nejen pro eurozónu, ale zprostředkovaně také pro středoevropský region, pro nějž je eurozóna hlavním exportním trhem.

Německý zpracovatelský průmysl ovšem hlásí slabší poptávku jak z Ruska, tak z Číny: v dalších měsících tak růst německé průmyslové výroby může klesat.

Říjnový nárůst kompozitního indikátoru PMI pro eurozónu je ve světle slabšího růstu rozvíjejících se ekonomik a taktéž ve světle aféry Dieselgate pozitivním překvapením. Ekonomika eurozóny si dle tohoto průzkumu na počátku závěrečného čtvrtletí letošního roku udržuje růst HDP na úrovni 0,4 % a stejné tempo růstu HDP průzkumy PMI implikují i pro třetí čtvrtletí. Nárůst kompozitního indikátoru PMI a tedy také nárůst hospodářské aktivity jako celku byl v říjnu tažen službami, zatímco růst ve zpracovatelském průmyslu eurozóny se dle tohoto průzkumu nezměnil.

Zpracovatelský průmysl v Německu ovšem hlásí slabší poptávku jak ze strany Ruska (zde se projevuje jak recese ruské ekonomiky, tak vzájemné obchodní sankce) a ze strany Číny a dle všeho se tak začíná projevovat zpomalení růstu čínské ekonomiky. Ze strany německých podniků naopak v průzkumu nepadla zmínka o tom, že by se na objednávkách a výrobě nějak viditelně projevila aféra Dieselgate.

Výsledky průzkumu PMI za eurozónu jsou dobrou zprávou i pro středoevropským region, jehož ekonomiky jsou s eurozónou samozřejmě úzce provázány. Ekonomiku eurozóny momentálně táhne především domácí poptávka, proto si tak dobře vedou služby. Osobně se ale obávám, že nejbližší měsíce skutečně ukáží negativní dopad zpomalení růstu čínské ekonomiky na exportně orientované ekonomiky v Evropě: a to platí nejen pro Německo, ale také pro českou ekonomiku a stejně tak pro ostatní středoevropské ekonomiky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).